Bez názvu – 1

Hlenová zátka aneb už je to za pár

Když jste prvorodička a máte obavy, zda poznáte porod, dost často si vyslechnete, že vám napoví hlenová zátka. Ale co taková zátka vlastně je a opravdu odejde vždy pár dní před porodem.

Když jsem byla poprvé těhotná, tak jsem o hlenové zátce věděla snad všechno a neustále jsem sledovala, zda je to už ona nebo ne. A pak, dva dny před termínem, opravdu odešla. A já přesně v termínu porodila.

U syna jsem očekávala stejný průběh, ale zátka nikde, a přesto jsem začala rodit. Zátka totiž odešla až při porodu.

Důležitý pomocník

Hlenová zátka má během těhotenství velmi důležitou funkci – v podstatě uzavře děložní hrdlo, aby se k miminku nedostaly bakterie a infekce.

Jedná se o hlen, který je velmi hustý a obsahuje imunoglobiny, které podporují imunitu. Bez hlenové zátky by miminko bylo vystaveno všem možným infekcím a nebylo by tak chráněno.

Čekání na odchod

Mnoho žen s blížícím se termínem netrpělivě očekává, až hlenová zátka tzv. odejde. Znamená to, že se uvolní a děložní hrdlo se začíná otevírat.

Rozhodně to neznamená, že už rodíte, protože hlenová zátka klidně může odejít o několik týdnů před porodem.

Často však k jejímu odchodu dochází opravdu až pár dní před porodem a od jejího uvolnění pak žena pociťuje silnější poslíčky a může se objevit i špinění.

A stejně tak, jako může odejít pár týdnů před samotným porodem, tak může odejít až během porodu společně s plodovou vodou, a vy tak vlastně ani nevíte, jak taková zátka vypadala.

Pozor na krev

Ještě se vrátíme ke vzhledu plodové zátky. Zátka je hlenovitá, narůžovělá až lehce červená, což je v pořádku. Pokud vám po jejím odchodu nezačnou silné kontrakce nebo nepraskne plodová voda, tak nemusíte panikařit a vyčkáváte doma.

Pokud je však ochod zátky spojený se silnějším krvácením, okamžitě musíte jet do nemocnice, protože v tu chvíli miminku hrozí nebezpečí.

Jak tedy samy vidíte, tak hlenová zátka je dost zrádný ukazatel porodu a rozhodně tak na ni nespoléhejte.

Soňa J.