Bez názvu – 1

Jak seznámit psa s miminkem, aby byli přátelé?

Máte doma pejska a zároveň čekáte miminko? Určitě vás již napadlo, jak spolu budou vycházet. Jak se k miminku postaví váš pes, když byl dosud jediný miláček ve vaší domácnosti? Váš mazlíček je zvyklý na své teritorium a vaše smečka se najednou rozroste o nového dvounohého člena a právě pro psa to bude obrovská změna se kterou se bude muset popasovat. Existuje pár tipů, jak se s touto změnou vypořádat.

Výcvik

Pokud máte pejska vychovaného a zná základní pravidla domácnosti a povely, máte napůl vyhráno. Správné chování by měl mít pes zakódované bez ohledu na to, jestli má rodina děti naplánované či nikoliv. Pokud je pes rozverný a není příliš poslušný, naučte jej alespoň základní povely. Využijete je v mnoha situacích. Pes by měl slyšet hlavně na přivolání. Až totiž budete chodit s kočárkem na procházky, nestane se vám, že byste psa naháněla kdo ví kde. Pokud si nevíte s tímto povelem rady a pejsek nespolupracuje, můžete se po nějakých tipech podívat na internetu, nebo rovnou navštívit výcvikové kurzy pro psy, kde vám s výchovou pomůžou.

Kontakt s jinými dětmi

Důležité je, aby si pes zvykl na děti ještě dřív, než přivedete domů to vaše. Může se stát, že při prvotním kontaktu s malými dětmi bude vás mazlíček plachý a bojácný. Nejprve vezměte psa do prostředí, kde je dětí více a pozorujte, jak na ně reaguje. Potom můžete přátele s dětmi pozvat k vám domů do jeho přirozeného prostředí. Po několikáté návštěvě byste si měla všimnout, jak pes postupně přivyká na zvuky, chování i pohyby dětí. Dítě i psa ale pečlivě hlídejte! Ačkoliv si zvyká zejména pes, tak i dítě by mělo vědět, jak se ke zvířatům chovat. Neměli bychom dítě nechat psa například tahat za uši, srst nebo ocas, nemačkat ho. Dítě musíme naučit chovat se k němu s určitým respektem.

Všichni mají svůj prostor

Psa ještě před příchodem seznamte s tím, že jsou místa, která patří pouze miminku a pes sem nesmí. Například pokud si nepřejete, aby pes lezl do dětské postýlky, nebo rovnou do dětského pokoje. Pokud byste psovi tyto zákazy udělila až po příchodu miminka, mohl by začít žárlit a dělat dítěti naschvály. Můžete taky psa naučit, aby dítěti nebral hračky. Půjčování věcí ale dítěti většinou naštěstí nevadí a rádo se o své hračky podělí.

První setkání

Až se dítě narodí, můžete vzít kousek jeho použitého oblečení a dát psovi přivonět. Až přijdete s dítětem domů, pes už bude znát vůni nového člena a seznámení bude snazší. S příchodu domů se nestresujte, buďte klidní, aby si pes nemyslel, že je něco špatně. Přivítejte se s pejskem jak jste zvyklí, ukažte mu, že ho rádi vidíte. Poté ho nechte opatrně miminko očuchat a poté ho odměňte nějakou laskominou.

Péče o dítě zabere hodně času, ale nikdy nenechte psa, aby si myslel, že se mu nevěnujete. Mluvte na něj, když máte čas, tak si s ním pohrajte a ukažte mu, že i když máte v domácnosti nového člena, máte svého mazlíčka rádi stále stejně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *