Bez názvu – 1

Jak uspořit na vytápění v dětském pokoji?

Největší část nákladů na energie tvoří náklady na topení. Asi jsme trochu zlenivěli a zimu nemáme rádi. Co naplat, teplo je prostě teplo a chceme si ho užívat v každé místnosti, dětský pokoj nevyjímaje. Ceny energií ale rostou, tak se určitě bude hodit pár tipů na to, jak za topení ušetřit. Tady jsou!

Teplo máme rádi my i děti

Děti doma rády běhají bez ponožek a v kraťasech, ty menší dokonce jen v bodýčku, navíc lezou po zemi, plazí se, hrají si. Když v místnosti bude chladno, nastydnou a o zábavu na dalších pár dnů máte postaráno. A co si budeme povídat, my taky asi nechceme doma chodit v tlustých ponožkách a huňatém svetru.

Pár tipů, jak uspořit na vytápění

Když chcete uspořit na vytápění, ale nechcete se připravit o příjemné teplo, zkuste naše tipy, jak ušetřit na energiích.

Tip číslo jedna: Nepřetápějte

Optimální teplota v dětském pokoji je 20 °C, každý stupeň navíc je zbytečný, navíc zvyšuje spotřebu a tím i účet za energie o 6 procent. Topení by se taky mělo dát snadno regulovat a teplota by neměla kolísat.

Víte, že v obývacím pokoji je ideální teplota 20-22 °C, v ložnici už jen 16-18 °C?

Tip číslo dva: Pusťte teplo do místnosti

Asi každý z nás už aspoň jednou sušil ručník nebo mokré oblečení na radiátoru. Tím jsme ale zabránili tomu, aby se teplo mohlo šířit do místnosti stejně jako třeba dlouhé závěsy, které zakrývají nejen okno, ale i radiátor, nebo nábytek postavený před radiátor.

Kromě toho, že odstěhujete nábytek a odkryjete radiátor, je taky důležité udržovat radiátory čisté, bez prachu a dalších nečistot.

Tip číslo tři: Nemáte starý kotel?

Každý rok je na kotli znát. Kotle starší 15 let si zaslouží výměnu nejen kvůli stáří, ale taky proto, že moderní kotle mají asi o 30 % menší spotřebu.

Zdroj: fotobanka

Tip číslo čtyři: Odvzdušněte radiátory

Když je v radiátoru vzduch, nemůže fungovat na plný výkon, teplotu v místnosti pak dohání vyšší spotřebou. Pravidelně radiátor odvzdušňujte, na vyúčtování to jistě poznáte.

Tip číslo pět: Větrejte chytře

Schválně. Jak větráte? Taky jen opatrně pootevřete okno, aby děti nenastydly a necháte to tak delší dobu? Velká chyba! Větrat se má krátce, ale intenzivně. Do místnosti pustíte chladný vzduch, stěny ale neprochladnou a vy je nebudete potřebovat zase ohřát.

Tip číslo šest: Oddělte od sebe místnosti, kde topíte a kde ne

V některých místnostech topíte, v jiných ne. Typicky jde o chodbu, předsíň, technickou místnost apod. Oddělte je od sebe zavřením dveří, které navíc utěsníte.

Tip číslo sedm: Kolik platíte za energie?

Každá průměrná domácnost spotřebuje ročně zhruba 850 m3 plynu a 3300 kWh elektřiny. Od ceny za metr krychlový nebo kWh se odvíjí to, kolik výsledně za odběr zaplatíte. Srovnejte nabídky jednotlivých dodavatelů a ověřte si, že máte výhodného dodavatele. Není tomu tak a rádi byste ho změnili? Neděste se. Vše dnes zvládnete online, nikam nemusíte chodit. Moderní doba si žádá moderní řešení.