Bez názvu – 1

Péče o dětský chrup

Mléčné zoubky se prořezávají kolem 6.-8. měsíce života dítěte. Dětský chrup bývá pak kompletní kolem 2,5 let věku. Uvědomme si, že je nutné čištění již od prvního zoubku, klidně i dříve- buď přežehlenou látkovou plenou, kapesníkem či takzvaným prsťáčkem.

Od jednoho roku zařadíme do péče o chrup dětský kartáček. Doporučuje se vybrat ten s malou hlavicí, jemnými, rovně střiženými vlákny, a také ke spokojenosti dítka i hezky barevný. Děti v tomto věku ještě neumí pastu vyplivovat, proto je nutné minimálně do tří let věku používání pasty bez fluoridů. Pastu ale nemusíte používat vůbec. Povlak na zoubku je tzv. biofilm, který lze bez problémů odstranit jen a pouze mechanicky, tedy správnou technikou čištění.

Okolo 5.-6. roku se objevuje první stálý zub- tzv. šestka. Ta se prořezává velmi pomalu a dlouho nedosahuje stejné roviny s ostatními zoubky. Je nezbytné ji čistit samostatně, ideálně za pomoci jednosvazkového a mezizubního kartáčku. Ze statistik vyplývá, že šestky jsou zuby s nejvyšší kazivostí.

První návštěva zubaře

První návštěva zubního lékaře se doporučuje kolem jednoho roku věku vaší ratolesti. Je dobré dítě připravit na návštěvu ordinace například pomocí pohádky. Připravte dítě na prostředí i na průběh vyšetření. Pokud s dítětem jdeme k zubaři poprvé, až když má problém, může vzniknout špatná zkušenost, a jakékoliv další ošetření by mohlo být ztíženo strachem z poslední návštevy zubního lékaře.

Ústní voda

Ústní voda je za mne naprostá zbytečnost. Sliznice a dásně se sami regenerují. Slupují a obnovují se stejně jako kůže. Myslím si, že není dobré narušovat přirozenou mikroflóru nejen v ústní dutině.

Básničky k čištění

Zpříjemnit dítěti čas čištění chrupu můžeme alespoň básničkami, nebo krátkými říkankami. Níže uvádím pár příkladů:

  • Čistím zoubky řízy, řízy,

ať jsou bílé jako břízy. 

Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu,

horní a pak spodní řadu.

  • Můj kartáček je jak vláček, jezdí tmavým tunelem.

Jezdí různě do zatáček, jednou tam a jednou ven.

Dám si pastu na kartáček a ztratím se v tunelu.

Jedu pěkně po kolejích, nakonec je poleju.

Můj kartáček je jak vláček, už z tunelu jede ven.

Projede se mycí linkou, uvidím ho další den.

  • Čistím si své zuby, máma se tím chlubí.

Pěkně každý zub, ať mám zdravý chrup!

Pokud nezabírají básničky, dalším skvělým typem k pravidelnému čištění je týdenní plánovač, kde si dítě samo odškrtává, či lepí samolepky.