Bez názvu – 1

Péče v šestinedělí

Šestinedělí je odpradávna zásadním obdobím v životě každé maminky. Prvorodička si mnohdy neuvědomuje, co ji čeká. Maminka více dětí zase nemůže šestinedělí vychutnat tak, jak by potřebovala, protože má péči nejen o novorozence, ale také o další děťátko. Na co se tedy připravit?

zdroj:fotobanka

O čem by mělo být šestinedělí

O odpočinku, o mamince a hlavně o miminku. Celá rodina se sžívá s novým členem, největší změny přichází pro maminku. Mísí se euforie z porodu s nastupující únavou. Šestinedělí je pro řadu maminek vyčerpávajícím obdobím.

Nejkrásnější by bylo zalézt s novorozencem svlečeným jen do plenky do postele, mazlit se, kojit, odpočívat. A jíst. Málokterá maminka si však takový komfort může dovolit.

Navíc je tady řada komplikací, které si žena často předem neuvědomuje nebo o nich ani neví. A protože je dříve či později sama zapomene, může se stát, že je nedokáže předat dál.

Jak se na šestinedělí připravit

Asi to úplně nejde. Maminka může mít představu, jak by chtěla šestinedělí strávit, ale realita může být jiná. Připravit může alespoň materiálno.

Jídlo: je ideální mít nejen plnou spíž, ale také mrazničku. V ní by neměla chybět uvařená nebo předchystaná jídla, aby maminka nemusela trávit první dny po porodu v kuchyni. Zázračným všelékem je vývar, to platí i při kojení a v šestinedělí dvojnásob. Pokud to mraznička dovolí, je skvělé, když v ní má maminka pár porcí hotové polévky a několik krabiček s vývarem.

Hygiena: seznam pomůcek do porodnice praví, že je třeba mít poporodní kalhotky a poporodní vložky. Řada maminek se bez nich neobejde ani doma, což může být nepříjemným překvapením, zvlášť v případě, že maminka používala běžně před otěhotněním tampony a doma nemá zásobu vložek. Pokud byla maminka zvyklá používat menstruační kalhotky, má částečně vyhráno, protože po odeznění nejsilnějších očistků může používat právě menstruační kalhotky. Některé kalhotky jsou dokonce vhodné jako poporodní, konkrétně třeba ty od slovenské značky Perties, které nejsou primárně menstruační, ale absorpční (hodí se tedy nejen při menstruaci, ale také při úniku moči, což může být v době kolem porodu pro řadu maminek také problém).

Úklid: je skvělé mít doma uklizeno, často kamarádky či maminka organizuje velké mytí oken před porodem nebo ve chvíli, kdy je maminka v porodnici. V uklizeném se každý cítí lépe, takže je dobré na úklid nezapomenout. Na druhou stranu to rozhodně není maminka před porodem, kdo by měl uklízet!

A pokud by se přesto chtěla maminka na šestinedělí připravovat po psychické stránce, případně by chtěla mít po ruce pojistku, když bude nejhůř, je vhodné mít k dispozici knihu Mateřský koučink od Jany Černé.

A jak to realizovat?

To je asi nejtěžší bod. Co si může maminka připravit předem, to by určitě měla udělat. A to ostatní? Nebát se poprosit o pomoc. Partnera, maminku, kamarádku či kolegyně z práce. Věřím, že i leckterá sousedka si bude připadat potřebná, pokud ji šestinedělka poprosí o drobnou laskavost. Řada lidí dodržuje nenavštěvování se v šestinedělí, zvlášť v dnešní době. Ale stejně tak je tu řada lidí, kteří i přes to, že si návštěvu odpustí, rádi vypomohou. Proč je tedy nepožádat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *