Polohu miminka v děloze řeší ke konci těhotenství snad každá nastávající maminka. Konečné postavení má značný vliv na průběh porodu, a to hlavně na jeho první dobu- dobu rotace hlavičky děťátka. Má vliv také na intenzitu porodních bolestí a je dobré vědět, jaké polohy mohou ženě při první době porodní ulevit. Mezi méně časté, ne však patologické polohy patří poloha v zadním postavení. To se dělí na levé a pravé a to podle toho, kde se dítě v děloze přesně nachází. Pojďme si to tedy trochu přiblížit.
PRAVÉ ZADNÍ POSTAVENÍ
- páteř miminka směřuje k pravé zadní stěně dělohy
- vyskytuje se v 25-30% těhotenství
- hlavička rotuje v oblouku 135° (namísto běžných 45°), porod bývá delší, bolesti v křížové části zad rodičky
- k postupu porodu pomáhá houpání se v bocích, kroužení pánve, gymnastický míč
- v závěrečné fázi samotného porodu se osvědčila poloha ve stoje, nebo na čtyřech
LEVÉ ZADNÍ POSTAVENÍ
- páteř miminka směřuje k levé zadní stěně dělohy
- vyskytuje se pouze v 5% těhotenství
- hlavička rotuje v oblouku 135° = ABNORMÁLNÍ ROTACE
- polohy i přidružené potíže bývají stejné jako u pravého zadního postavení
Mohu postavení ovlivnit?
Změna polohy není jistá, ale rozhodně se může zadařit, vy tak pomoci miminku dříve na svět a sobě značně ulevit od bolesti. Cvičte každý den poctivě kočičí hřbety, navštivte fyzioterapeuta, naučte se cvičit s rebozo šátkem (Rebozo techniky – Jak používat Rebozo | Be Lenka), cvičte osmičky v pozici na čtyřech. Zkusit můžete i plavání, jógu a různé cviky na uvolnění kyčlí. Při odpočinku byste měla ležet na boku s polštářem či dekou mezi koleny. Sezení s překříženými nohami by pro vás mělo být tabu! Když sedíte, nikdy nemějte kolena posazená nad úroveň pánve. Stejně tak se vyhněte hlubokým dřepům, povalování se na gauči v povolených polohách. Nezvedejte se za pomoci přímých břišních svalů, ale vždy přes bok!

Váš gynekolog nebo porodní asistentka by vás měli o zadním postavení miminka v děloze informovat. Často se tak ale nestává, proto se podívejte na údaje zapsané v těhotenské průkazce. Zadní postavení plodu se označuje jako „ PPHII“. Někteří lékaři za tuto zkratku píší i L (levé), nebo P (pravé).
Predispozicí pro tato postavení je starší rodička, žena s dítětem vyšší porodní váhy, diastáza břišních svalů, nebo například předchozí těhotenství s výše zmíněným postavením.
Závěrem musím říci, že není třeba panikařit. Nalaďte se na pozitivní myšlení, buďte trpělivá a poslouchejte své tělo. Miminko je v této poloze z určitého důvodu a není to při porodu nepřekonatelnou překážkou.