Bez názvu – 1

Ranní nevolnosti a co je způsobuje

Přemýšlela jste jako netěhotná někdy nad tím, jaké to je mít ranní nevolnost v průběhu těhotenství? Tak jedno vám můžu říct jistě. I když se jedná o známku prosperujícího těhotenství (ve většině případů), není to pro ženu nic příjemného. Je to jako kocovina bez předchozího zábavného večera nebo mořská nemoc, zatímco sedíte u svého stolu nebo ležíte v posteli.

A co vlastně způsobuje ranní nevolnosti u těhotných?

Podle Dr. Langa je to vlastně trochu záhada.  Ten říká, že ”(Ranní nevolnost) může být vyvolána řadou věcí, které jsou pro každou ženu jedinečné.” Na čem se ale shodne většina odborníků je, že se jedná s největší pravděpodobností o kombinaci řady věcí. 

Například:

Jídlo/Pachy

U mnoha těhotných žen mohou určité vůně nebo chutě vyvolat nevolnosti. Například parfémy nebo vůně při vaření jídla vám mohou pěkně zatočit s žaludkem. Stejně jako kořeněné chutě a tučná jídla. Pokud jste extrémně citlivá na chuť – jste takzvaný „super ochutnávač“, jak se jim říká – je zde ještě větší pravděpodobnost, že budete trpět ranní nevolností.

Mysl/Tělo

Existují psychologické spouštěče, včetně stresu, stejně jako fyzické: „Pokud jste náchylní k nevolnosti a zvracení s migrénami při menstruačním cyklu nebo cestování lodí či autem, budete s větší pravděpodobností trpět ranní nevolností, “ říká doktor Lang. Totéž platí pro vyšší hladiny štítné žlázy. A pokud vaše matka nebo sestra pociťovaly nevolnosti, je pravděpodobné, že vy budete také.

Hormony

Výzkum také ukazuje souvislost mezi ranními nevolnostmi a měnícími se hladinami hormonů. Ty zahrnují:

Progesteron  – Jedná se o hormon, jehož hladina během těhotenství dramaticky stoupá a je známo, že zpomaluje trávicí systém.

Lidský choriový gonadotropin – těhotenský hormon (HCG) – Je to hormon, který vám zajistí dvě čárky, když čůráte na těhotenský test a je spojen s vyšší úrovní nevolnosti a zvracením.

Estrogen – Jak stoupá jeho hladina, může  některým ženám způsobit potíže. Podle babských rad a povídaček může za žaludeční nevolnost to, že v bříšku nosíte dívku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *