Bez názvu – 1

Tabu: Menstruace!

Ačkoliv se doba změnila, ačkoliv se změnily možnosti, stále se nemění postoj k menstruaci. Prostě se o ní příliš nemluví. Na rozdíl od dob minulých máme k dispozici hygienické pomůcky, na které nemusíme stát frontu, máme internet s informacemi. Tak proč o tom ještě více hovořit? Možná proto, že možností, jak se s menstruací vypořádat, je celá řada.

Jednorázová klasika
Klasické jednorázové pomůcky, tedy vložky a tampony, jsou nejrozšířenější menstruační pomůcky. Vliv na to má jistě reklama. Obě řešení představují zároveň ty dva nejzákladnější principy aplikace pomůcek.
Ale přesto je tu jeden zádrhel, který bychom neměli opomíjet. Asi to běžně člověka ani nenapadne, ale ročně vyprodukuje menstruující žena asi 2,5kg odpadu. Za celý život s menstruací je to až 15 000 ks vložek či tamponů. A to není vše, především vložky, ale samozřejmě částečně také tampony obsahují plasty, a to v míře, která rozhodně není zanedbatelná.
K tomu by se ještě hodilo připočíst si náklady na tampony či vložky, ročně se dostaneme na poměrně zajímavé číslo.

Jde to i ekologičtěji
Možná jste se již zamýšleli, zda to nejde i ekologičtěji. Jde. A levněji? Taky, i když to na první pohled vidět úplně není. Ekologičtější menstruační pomůcky sice budou znamenat vyšší vstupní investici, ale při dobré údržbě pomůcek vydrží i několik let, takže ve výsledku spíše ušetříme.

Menstruační kalíšek
Pomůcka funguje vlastně na bázi tamponu. Silikonový kalíšek se zavádí do pochvy, kde zachycuje krev, kterou při vyjmutí kalíšku vylijeme. Při středně silné menstruaci potřebuje žena kalíšek měnit zhruba každých 6-8hodin (v závislosti nejen na síle menstruace, ale také na síle kalíšku). Běžná údržba není náročná, kalíšek stačí pláchnout a znovu jej lze zavést, po konci cyklu je třeba jej vyvařit.
Cena se pohybuje zhruba od 300 do 800Kč. Tedy ani vstupní investice není příliš vysoká. Problém je však jinde. Existuje celá řada druhů kalíšků, které se liší tvarem, velikostí, tuhostí či zakončením. Již samotný výběr vhodného kalíšku zabere hodně času, přesto se může stát, že ženě vybraný kalíšek nesedne a bude třeba vybrat a zakoupit jiný.

Menstruační kalhotky
Ženy, které dávají přednost vložkám, sáhnou asi spíše po menstruačních kalhotkách. Na trhu je celá řada kalhotek vyráběných také v České republice či ve Slovenské republice. Liší se hlavně ve střihu – zde budeme vybírat podle oblíbeného prádla, zda dáme přednost kalhotkám vyšším či naopak nižším.
Dalším rozdílem je také schopnost absorpce a způsob, jak je absorpce zajištěna. Je vhodné vybírat kalhotky prodyšné, takové, které dýchají, aby nebyla narušena mikroflóra intimních partií. Extrémní schopnost absorpce, stejně jako prodyšnost, garantují slovenské kalhotky Perties, které jsou v dostání také se zvýšeným pasem vhodným pro ženy, které nemají zcela konfekční postavu. Naopak zase české Snuggs nabízejí prádlo v různých barvách.
Péče o kalhotky je vcelku jednoduchá, po použití je přemáchneme ve studené vodě a následně dáme vyprat, ideálně v pracím sáčku, s běžným prádlem.
V neposlední řadě se menstruační kalhotky hodí jako pojistka ke kalíšku. Pokud má žena strach, že by ji protekl, pokud si ještě není jistá s jeho používáním, není nic snazšího než spolehnout se právě na menstruační kalhotky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *