Bez názvu – 1

Test na těhotenskou cukrovku neboli oGTT

Vaše těhotenství se přehouplo do 2. poloviny a tak Vás nyní čeká tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT). S tímto testem je spojeno mnoho historek a maminky, které si o něm chtěly přečíst něco na diskuzích, na něj pak většinou odcházejí vystrašené. Pojďme si napsat, o co vlastně jde.


Na začátku těhotenství vytváří placenta hormony, které oslabují účinnost inzulinu, tedy hormonu, který snižuje glukózu v krvi. Nadbytek glukózy v těle pak vede k hyperglykémii. V případě, že se na cukrovku přijde včas a jsou dodržována dietní pravidla, tak těhotenství probíhá zpravidla bez problémů. V opačném případě, začne zvýšené množství glukózy skrze placentu ovlivňovat hodnoty cukru u plodu, který poté rychleji roste (tj. bude mít vyšší porodní váhu). Říká se tomu makrosomie. Ačkoliv se dítě narodí velké, důsledkem neléčení těhotenské cukrovky může být nedozrání vnitřních orgánů plodu. Po porodu tedy mohou u dítěte nastat dechové potíže, poruchy srdečního rytmu aj. Soubor těchto příznaků se nazývá diabetická fetopatie a nejzávažnější komplikací bývá úmrtí plodu v děloze. Jak vidíte, důvodů, proč sledovat těhotenskou cukrovku, je opravdu mnoho.

Co tedy oGTT obnáší? Fyziologickou cestou se hodnotí, zda je organismus schopen po zátěži glukózou udržet její hladinu v krvi v normálním rozmezí. Den před testem se doporučuje klidový režim, jídelníček ponechte běžný. Pouze je nutné maximálně 8 hodin před testem lačnit, pít můžete bez omezení. Po příchodu na objednaný test proběhnou následující kroky:


Sestra Vám odebere krev a vyhodnotí glykemickým testem hodnotu glykemie. Ta musí být nižší než 5,5 mmol/l, aby se v testu mohlo pokračovat. Pokud je naměřena vyšší hodnota, pozve Vás sestra na druhý den a opět Vám odebere krev. Pokud i druhé měření bude vyšší než 5,5 mmol/l, je diagnóza těhotenské cukrovky považována za potvrzenou.


Sestra Vám dá vypít nápoj z koncentrované glukózy (75g glukózy rozpuštěné ve vodě), který musíte vypít co nejrychleji.
Poté si na hodinu sednete v čekárně a po hodině Vám sestra odebere další krev.
Po další hodině proběhne třetí, poslední odběr, a tím je test ukončen.


Po celou dobu testu nesmíte jíst ani pít (je povoleno pouze malé množství vody), nesmíte vykonávat fyzickou aktivitu. Ideálně si tedy na čekání do čekárny vezměte knihu nebo poslouchejte hudbu.
Za cca 2-3 dny bude k dispozici vyhodnocení Vašeho testu. Pokud je výsledek v pořádku, nemáte těhotenskou cukrovku. Pokud je jedna z hodnot zvýšená, máte těhotenskou cukrovku a musíte se objednat do poradny. Zde dostanete glukometr a seznam potravin s jejich glykemickým indexem. Základem diety je pravidelný režim stravování, počítání sacharidů v každém jídle a měření pomocí glukometru.


Mnoho žen se oGTT bojí a hledá alternativy. Jednou z nich, kterou doporučují i někteří gynekologové, je glykovaný hemoglobin. Jedná se o test z krve, který zjistí stav glukózy v krvi za období několika předešlých týdnů. Tento test však odhalí už probíhající těhotenskou cukrovku, a tedy nezabrání negativnímu působení cukrovky na dítě. Pokud však odmítnete oGTT, absolvujte alespoň tento test, aby měla porodnice podklady k Vašemu porodu a věděla případně o riziku.


Já měla z oGTT také strach, ale brala jsem jej jako nutnost. Celá vystrašená jsem dorazila na test, roztok byl chuťově odporný a já další 2 hodiny strávila u otevřeného okna na záchodě, protože se mi chtělo zvracet. Jsem ten typ člověka, co se hned ráno musí najíst, jinak kolabuje. A tak pro mě byl test opravdu hodně nepříjemný. Když jsem byla těhotná podruhé, tak jsem své obavy sdělila své gynekoložce a ta mi doporučila glykovaný hemoglobin. Celá šťastná, že nemusím oGTT absolvovat jsem na to kývla. Zbytek těhotenství jsem pak strávila v obavách, zda jsem udělala dobře. Začala jsem ve všem hledat příznak těhotenské cukrovky. Málo plodové vody? Příznak těhotenské cukrovky. Nakonec jsem si pořídila glukometr a měřila si hodnoty. Čekání na výsledky glykovaného hemoglobinu bylo nekonečné. Dopadly naštěstí dobře a já se na čas uklidnila. Nikdy však nezapomenu na porodní asistentku při porodu, která za mnou přišla, že v papírech chybí výsledky oGTT testu. Řekla jsem jí, že jsem ho odmítla a mám místo toho jiné výsledky. Řekla mi, že jsem vědomě ohrozila své dítě a zakryla to testem, který je naprosto k ničemu. A měla pravdu. Vím jistě, že kdybych byla těhotná potřetí, na test půjdu – strach, nestrach. Za ty nervy mi to nestojí. A jsem jen vděčná, že mám zdravého syna, kterého mé rozhodnutí neovlivnilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *