Přibližně každá desátá žena podstupuje v těhotenství vyvolání porodu. Týká se to i vás? V následujícím článku si řekneme, na co se připravit.
Vyvolání porodu, neboli indukce, je druh porodu, kdy jsou kontrakce a samotný porod miminka vyvolán medikací. Lékaři k tomuto postupu přistupují v případě, že usoudí, že je pro zdraví matky i dítěte dostat miminko na svět, aby se předešlo různým komplikacím.
Nejčastější důvody vyvolání porodu:
- Těhotenství trvající déle než 42 týdnů – kvůli stárnutí placenty nedostává plod to, co potřebuje
- Onemocnění matky – preeklampsie, cukrovka, onemocnění ledvin
- Genetické poškození plodu
- Předčasný odtok plodové vody, aniž by nastoupily děložní stahy do 24 hodin
Způsoby vyvolání porodu:
Jak se postupuje a čím se porod vyvolá záleží na stavu děložního hrdla, jak je těhotenství pokročilé a z jakého důvodu se provádí.
- Oxytocin
Oxytocin je hormon, který je přirozeně produkován naším tělem. Pokud jsou stahy dělohy slabé, dostane rodička infuzi s tímto hormonem do žíly. Výhodou je, že dávkování se díky infuzi dá lehce regulovat, či úplně přerušit.
- Tableta
Pokud je děložní hrdlo uzavřeno, podávají se poševní tablety či gel s obsahem prostaglandinů. Ty zajistí, že děložní hrdlo změkne, otevře se a následně přijdou kontrakce.
- Protržení plodových obalů
Pokud je děložní hrdlo připraveno, přistoupí lékaři k protržení vaků blan. Tím odteče plodová voda, plod sestoupí a nalehne na porodní cesty a vyvolá kontrakce, které se dají podpořit oxytocinem.
Uměle vyvolaný porod je často rodičkami popisován, jako více bolestivý, i když rychlejší. U každé ženy trvá jinak dlouho, průměrně se udává jeden až dva dny. Pokud žena neporodí do dvou dnů, obvyklým postupem je císařský řez. Vyvolání porodu s sebou nese určitá rizika, přeci jen je to narušení určité přirozenosti. V mnoha případech je následné nošení miminka v břiše mnohem rizikovější, než indukce.