Bez názvu – 1

Zima? Rýma!

Věrný druh nejen dětí, ale i dospělých: rýma. A v zimě se nastydnutím daří mnohem lépe, samozřejmě. Staré dobré pravidlo říká, že léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Dospělý si s tím poradí, ale co malé děti?

Odsávat, odsávat, odsávat! A nebo ne?

Dítě, které už umí smrkat, má na půl vyhráno. Pokud máte malé dítě a nemáte odsávačku, po první rýmě ji jistě pořídíte. Ať již na vysvač, nebo ústní či kombinovanou. Rýmu je totiž potřeba dostat z nosu pryč! A odsávačka je u nejmenších jediné možné řešení.

Odsávat bychom ale neměli preventivně. Je špatně odsávat dennodenně jen tak, preventivně. Odsávání by mělo být spojeno s rýmou.

Vhodné je stříknout do nosu děťátka mořskou vodu, chvilku počkat a poté odsát. Snažíme se uvolnit dýchací cesty, jak jen to jde.

zdroj: fotobanka

Kapky do nosu

Lepší než kapky je sprej, který se lépe uchytí na sliznici. Začít bychom určitě měli mořskou vodou. Pokud nezabere, nabízí se Otosan – bylinný sprej do nosu. U malých dětí bychom užití dalších účinnějších preparátů měli konzultovat s pediatrem.

Nohy nahoru!

První pomoc při ucpaném nose? Nohy nahoru! Ale ne ty svoje, ale nohy postele. Ideální je vyvýšit lůžko tak, aby byla hlava výš než nohy. Však i dospělý člověk mající rýmu si s chutí dá polštář navíc, aby rýma mohla spíše stékat a neucpávala nos. Vhodné je tedy podložit nohy postele u hlavy dítěte tak, aby byla postýlka v mírném sklonu. U větších dětí můžeme nabídnout polštář, vhodnější je naše náruč – lépe se polohuje.

Kašel? A není od rýmy?

Kašel bývá často důsledkem rýmy. Hlen neodchází dostatečně z těla ven a usazuje se v dýchacích cestách. Primární je tedy bojovat s rýmou. Kašel nepotlačujeme, naopak se snažíme podpořit vykašlávání, ať už teplými nápoji, nebo případně sirupem. Sirup ale podáváme max. do odpoledne, před spaním není vhodný – dráždil by ke kašli a situaci by ještě více zhoršil. V případě, že děťátko kašle v noci a nemůže proto kvalitně spát, je možné sáhnout po kapkách Fenistil, vždy je ale třeba řídit se příbalovým letákem, také bychom postup měli konzultovat s dětským lékařem.

Babské rady na závěr

Rýma je nepříjemná pro všechny: pro děťátko i pro rodiče. Bohužel mnohdy nezbývá než čekat, přesto se nám ale chce jednat, už jen pro pocit, že něco děláme. Není od věci utrhnout větvičku rýmovníku a dát ji k postýlce či lehce stříknout do postýlky vhodný sprej, třeba eukalyptový od Justu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *