Bez názvu – 1

Letní úrazy

Léto, zábava a úrazy


Léto je v plném proudu a s ním i letní zábava. Bazény a trampolíny jsou dnes již poměrně běžnou součástí zahrady. Teplé počasí pak doslova vyzývá k jízdě na koloběžce, bruslích či na kole. Co je z počátku míněno jako skvělá zábava se může z vteřiny na vteřinu změnit v boj o život. Na co si dát pozor a které jsou nejčastější letní úrazy?


Trampolíny, co se úrazů týče, předběhly v četnosti všechny ostatní aktivity. Některé úrazy dokonce končí s celoživotními následky. Jak tomu předcházet? U trampolín je základem vybrat tu správnou a bezpečnou. Supermarkety se předhání v akčních nabídkách na trampolíny, ale bohužel tím klesá i jejich kvalita. Existují malé trampolíny bez ochranných sítí, ty jsou nejnebezpečnější. Stačí jeden špatný skok a dítě vyletí z trampolíny na tvrdý povrch. Vzhledem k tomu, že tyto trampolíny pořizují zejména ti, kdo mají málo místa, je vždy v blízkosti takové trampolíny nějaký nebezpečný předmět. Trampolína musí být stabilní, ocelové trubky konstrukce by měly být obaleny ochranným obalem. Pružiny by měly být zcela zakryté a vždy je třeba zkontrolovat, že je zapnutá síť. Avšak ani výběr té nejbezpečnější trampolíny nezabrání nehodě, pokud nebudete děti na trampolíně hlídat či pokud budete používat trampolínu například pod vlivem alkoholu. Každá trampolína má určený počet osob, které na ni mohou v jeden moment skákat. Pokud tento počet překročíte, nejen že hrozí poškození trampolíny, ale zvyšujete riziko úrazu. Z osobní zkušenosti vím, že k úrazu stačí 2 děti, které skočí v jeden moment a srazí se hlavou. O tom, že jsou trampolíny nebezpečné, by mohli vyprávět všichni lékaři na úrazových odděleních. Nejčastějšími úrazy jsou pohmožděniny, otevřené zlomeniny horních končetin a poranění hlavy. K úrazu nemusí dojít jen na trampolíně, ale i tak, že si jedno dítě vleze pod trampolínu, když druhé zrovna skáče. Je třeba si uvědomit, že zejména malé děti neodhadnou, kam po vyskočení dopadnou. Pokud s nimi navíc na trampolíně skáče dospělý člověk, tak dítě nemá vůbec žádnou kontrolu nad skoky a doskoky.

Trampolína
Trampolína


Bazény jsou, co se týče úrazů, kapitola sama pro sebe. U dospělých většinou dochází k úrazům po uklouznutí nebo při požití alkoholu, a tedy snížené pozornosti. Jedná se pak o zlomeniny, otřesy či poranění páteře. U dětí jsou pak bazény rizikem ve všech ohledech, a to zejména u těch nejmenších, které voda láká, ale neumí vyhodnotit riziko. I v tomto případě platí, že je nutný nonstop dohled. Pokud nemůžete být u bazénu s dítětem, bazén by měl být bezpečně zakrytý.


Brusle, kola a koloběžky jsou v létě velmi oblíbené a jsou tudíž také spojené s velkým množstvím úrazů. V tomto případě platí, že jezdíme na bezpečných místech, děti máme vždy pod dozorem a je nutné mít ochranné pomůcky. Helma dokáže podle studií snížit riziko poranění mozku o skoro 90 % a přesto ji většina lidí na koloběžkách či bruslích považuje za zbytečnou. Stejně jako u výše zmíněného i zde platí, že alkohol je velmi častým důvodem úrazů u dospělých. U dětí je to pak opět nepozornost dospělých a nedostatečné ochranné pomůcky.

Dítě na kole

Krásné léto bez úrazů přeje Soňa J.

Foto: Fotobanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *