Bez názvu – 1

Jak ulevit bolavým kyčlím v těhotenství

S bolavými kyčlemi se v těhotenství setkává mnoho žen. Ani mě osobně to v prvním těhotenství neminulo a musím říct, že mi to dost komplikovalo celkový pohyb a plánování aktivit. 

Proč tomu tak je?

Za bolavé kyčle, ale často i pánev, kolena nebo kříž může hormon relaxin, který má na svědomí celkové změkčení vazivových tkání. Tento proces je nezbytný k tomu aby miminko mohlo zdárně projít porodními cestami.

Jak si ulevit?

Některé ženy mohou tyto problémy pociťovat už na začátku těhotenství, relaxin se začne vyplavovat hned od početí. Většina se ale s nepříjemnostmi bolavých kyčlí setká až v druhém a třetím trimestru. 

Pokud jste byla před otěhotněním zvyklá cvičit, máte aspoň trochu vyhráno, protože především posílené šikmé břišní svalstvo, záda a nohy budou pro vaše klouby dostatečnou oporou. Nicméně, s cvičením to v těhotenství nepřehánějte – povolené klouby vám možná dovolí udělat rozštěp do tupého úhlu, ale po porodu by tento rozsah naopak mohl vést k bolesti. 

My ostatní, co jsme se místo cvičení věnovaly jiným aktivitám, na tom budem malinko hůře, ale i tak existují metody, jak si pomoci. Existuje předporodní jóga, která se především soustředí na pánevní dno, klouby a správné dýchání. Pokud se bojíte, že do yogacentra už ani nedojdete, můžete vyzkoušet různé kanály, které jsou zdarma, a které příjemným pomalým cvičením také pomohou. 

Obzvlášť dotěrná je bolest kyčlí v noci, kdy už člověk neví, jak si lehnout. V takovém případě je ideální těhotenský polštář – buď dlouhá “I” nudle nebo do tvaru “U” (ten je obzvlášť pohodlný) – nicméně poslouží jakýkoliv polštář nebo smotaná deka vložená mezi nohy.

Dalšími alternativami jsou pak homeopatika – gynekolog určitě nějaká doporučí. A když už by byla bolest k nevydržení – jsou tu stará známá analgetika – ale pozor! V těhotenství si bez konzultace s lékařem můžete “naordinovat” pouze paralen. 

Na bolavé rozvolněné kyčle ještě pomáhala teplá (ne horká) vana a také teplý pytlík či ohřívací láhev. Vyšší teplota zvyšuje cirkulaci krve okolo zatuhlých svalů v místě kyčlí a tím částečně ulevuje od bolesti. Na naší poslední dovolené ve dvou jsem se ještě zahrabávala horkým pískem a na konci těhotenství podvazovala bříško a kyčle šátkem. To už ale bolest byla patrně způsobena i velkou hmotností bříška, které tlačilo na spinální nerv a způsobovalo těhotenský ischias.

Nejvíce od těchto utrpení ovšem pomohl až samotný porod.