Bez názvu – 1

Vyšetření na těhotenskou cukrovku

Jste těhotná a čeká vás vyšetření na těhotenskou cukrovku? Máte strach, co vás čeká? V tomhle článku vám vysvětlím, jak tohle vyšetření probíhá a jak je dobré se na něj připravit.

 

Zátěžový test na cukrovku, neboli oGTT, při kterém se zjišťuje, jak vypadá vaše glykemická křivka. Na základě stanovení koncentrace krevního cukru (tzv. glykémie) slouží toto vyšetření k odhalení onemocnění cukrovkou v těhotenství.

 

Test byste měla podstoupit mezi 24. a 28 týdnem těhotenství. Poté se již test neprovádí.

Pro vyšetření je potřeba mít žádanku od doktora a na test se objednat v laboratořích, které vyšetření provádějí. Doporučuji se objednávat s dostatečným předstihem, 2 – 4 týdny.

A na co byste měla myslet před testem:

  • Pár dní před testem jezte tak, jak jste zvyklá. Nijak se neomezujte na druhou stranu není dobré se zbytečně přejídat a cpát do sebe cukry horem dolem. To všechno může mít vliv na výsledek testu.
  • 8 až 12 hodin před testem byste neměla nic jíst ani pít sladké nápoje. Z vlastní zkušenosti doporučuji opravdu nejíst těch 12 hodin před odběrem.
  • Ráno se můžete napít, ale pouze neochucené vody nebo minerálky.
  • Některé léky není také vhodné brát před testem, proto se raději předem zeptejte, jestli ráno můžete váš pravidelný lék vynechat.
  • Pokud jste nemocná (horečky, apod.), test byste neměla podstupovat.
  • 24 hodin před testem byste neměla mít zvýšenou fyzickou aktivitu. Šetřit se nemusíte, ale vhodná je pouze běžná fyzická aktivita

Jak probíhá samotné vyšetření

Ráno dorazíte do laboratoře na lačno, s žádankou od doktora a kartičkou pojišťovny (někde chtějí i ranní moč). Poté vám vezmou krev na lačno. Po cca půl hodině až hodině (záleží na odběrovém místě), vás nechají vypít roztok se zátěžovým cukrem (75g glukózy). Já osobně mám zkušenost jak s menší dávkou roztoku (cca 3 dcl, tak skoro s půllitrem roztoku). Za sebe musím říct, že je to opravdu hodně sladký a ke konci vám z toho nemusí být úplně nejlíp. Zkuste se přemoct a držte to v sobě. V případě, že byste roztok vyzvracela, je víc než pravděpodobné, že budete muset na zátěžový test přijít v jiný den znovu.

Poté si sednete do čekárny. Nesmíte chodit, pít ani jíst. Po hodině vám vezmou znovu krev a opět vás nechají další hodinu čekat v čekárně bez nějaké aktivity, pití i jídla. Pak vám vezmou krev potřetí. 

Vyšetření tak trvá okolo 3 hodin.

Potom byste se měla co nejrychleji najíst a napít. Je tak dobré mít připravenou nějakou svačinku s sebou.

Výsledky vyšetření pak obdrží váš obvodní gynekolog, který vás s vašimi hodnotami krve poté seznámí a vše případně vysvětlí.

V případě, že by vám byla indikována těhotenská cukrovka, jste obvykle zasláni do diabetické poradny, kde vám vše vysvětlí. A nebojte. I kdyby vás tahle nemoc v těhotenství neminula, po porodu většinou zmizí a vy tak budete moct žít tak, jak jste do té doby byla zvyklá.

Komentáře

  • Soňa

    Bohuzel jsou zde nepřesné informace, testy dela i gynekolog, roztok se take pije ihned, ne za pul hodiny, může se popijet behem tech 2 hodin atd. atd.

    • Veronika Zelendová

      Dobrý den, ano proto informace, jak vše probíhá předává gynekolog. Roztok se ale nepije ihned po příchodu. Musíte vědět hodnotu cukru nalačno. A ani přímo v laboratoři vám neřeknou hodnotu ihned, ale až po nějaké době. Já byla na dvou různých místech. Na jednom jsem na vypití čekala dokonce přes hodinu. Někde vám hodnoty cukru řeknou hned po zákroku, ale podrobnější informace vždy sdělí gynekolog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *