Když jsme si domů přivezli naši prvorozenou dceru, hrozně jsem řešila, co mohu jíst, aby jí nebolelo bříško. Partner v dobré víře přinesl večeři jejímž základem bylo zelí a česnek. Nebyl si prý jistý, zda to mohu, tak raději vzal ještě rýži – smíchanou s kukuřicí a hráškem. Zoufalství v jeho očích, když jsem mu řekla, že nic z toho nemohu, odráželo i mé zoufalství z toho, co vlastně smím jíst. Z celého toho řešení jsem začala hubnout, dcera neprospívala tak dobře a stejně měla koliky. Cca měsíc po porodu mi začalo být zle – chvíli po jídle mne vždy polil pot, přišly nesnesitelné křeče do břicha, po kterých následoval průjem. Začala jsem se bát jíst i to málo, co už jsem jedla. Dcera celé dny proplakala při kolikách a mně docházely síly. Po pár takových dnech jsem pochopila, že se nejedná o střevní chřipku a začala hledat. Výsledek? Intolerance na laktózu.
Intolerance na laktózu
Je to částečná nebo úplná neschopnost našeho trávicího systému strávit laktózu, která se nachází v mléčných výrobcích. Důvodem intolerance je nízká hladina enzymu laktázy, která štěpí mléčný cukr. Mezi hlavní projevy patří křeče v břiše a průjem, které nastávají cca do 20 minut od snězení jídla obsahujícího laktózu. Vrozená intolerance je velmi vzácná, většinou se tedy jedná o primární či sekundární. Primární intolerance na laktózu vzniká postupně například věkem, kdy se přirozeně sníží množství enzymu. Sekundární se zpravidla objevuje po nějakém onemocnění. Léčba je taková, že nejdříve vysadíte všechny mléčné výrobky a poté postupně přidáváte a zjišťujete, jaké množství je pro Vaše tělo snesitelné. Řešením jsou také produkty se sníženým množstvím laktózy, případně zcela bez laktózy. Intolerance může být, na rozdíl od alergie, dočasná.
Dětská kolika a intolerance na laktózu
O dětské kolice by se dalo psát do nekonečna, je to téma číslo 1. pro každou novopečenou maminku. Já se zmíním o jedné, velmi časté, příčině dětské koliky. Intolerance na laktózu. Na rozdíl od nás dospělých, kdy my o enzym s postupujícím věkem přicházíme, děti jej ještě nemají vytvořený. A mateřské mléko obsahuje samozřejmě laktózu a dětské bříško má problém se s ní vyrovnat. Projevuje se to neklidem a pláčem dítěte krátce po kojení, zelenou/zpěněnou/řídkou stolicí a případně i vyrážkou. A co tedy s tím? Kromě pravidelného podávání probiotik snižte Váš přísun laktózy na minimum. Tím ovlivníte její množství ve Vašem mléku a výsledek? Klidné spící miminko bez kolik.
Šťastný konec a spokojený začátek
Vrátím se nyní k mému příběhu. Nakoupila jsem si bezlaktózové výrobky a přišla okamžitá úleva. A aniž bych to v té době věděla, přišel bonus. O dva dny později jsem měla spokojené spící miminko bez pláče. A tak měla naše kolika šťastný konec. A když se narodil syn, již jsem měla doma nakoupené výrobky bez laktózy, a tak jsme měli spokojený začátek, naprosto bez kolik. Od té doby, kdykoliv se v mém okolí narodilo miminko a maminka mi zoufale vyprávěla o jeho kolikách, vždy má rada zněla – vysaď laktózu. O pár dní později volali spokojené kamarádky, že koliky jsou buď zcela nebo z větší části pryč.
Žádné koliky a spokojená miminka přeje Soňa J.
Zdroj Foto: Fotobanka
Dcera sice nemá ABKM, ale mléko v mé stravě jí způsobovalo strašné koliky. Trvalo mi neuvěřitelně dlouho, než jsem na to přišla!