Bez názvu – 1

Hlenová zátka

Den porodu se pomalu ale jistě blíží a možná jste si při návštěvě toalety všimla, že na papíře máte cosi podivného, rosolovitého. Odchod hlenové zátky upozorňuje ženu na blížící se porod a proto je dobré si odchod hlenové zátky hlídat. Co to je, jak to poznat, a co to značí?

Co to je?

Hlenová zátka je hustší hlen, který se tvoří již od začátku těhotenství po oplodnění vajíčka. Zjednodušeně je to taková těsnící zátka u děložního čípku, která čípek chrání před poraněním a chrání také vaše miminko, které je tak ubráněno infekcím a bakteriím zvenčí.

Jak vypadá?

Tento hlen je za běžných okolností hustý, čirý a lepkavý. U každé ženy se může vzhled samozřejmě mírně lišit. Někdy může mít krémovou či lehounce nazelenalou barvu a může se také stát, že bude obsahovat trochu krve, což v malém množství není důvod k obavám. Odlučuje se z těla postupně, nebo najednou, někdy odchází až společně s plodovou vodou.

Co to znamená?

Po odchodu hlenové zátky není třeba panikařit ani jezdit do porodnice. I když může hlenová zátka upozorňovat na blížící se porod, nelze z toho vyvodit, kdy k němu dojde. Někdy se ženám spustí porod již několik hodin po odloučení hlenu, někdy ale miminko přijde na svět až po několika týdnech. Je proto důležité sledovat i další příznaky spouštějícího se porodu. Odchod hlenové zátky považujme tedy jen jako znamení, že děložní hrdlo pracuje na svém otevření a připravuje se k onomu okamžiku.

Jak poznám, že se to blíží?

Jsou zde i další indikace, které lze sledovat a vypozorovat tak blížící se porod. Mezi nejčastější patří:

  • pokles břicha směrem dolů (dítě se posouvá do pánve)
  • tupá bolest v dolní části zad
  • intenzivní tlak kolem pánve
  • velký tlak na konečník
  • odtok plodové vody

Pokud je řeč o plodové vodě, možná vás překvapí, že její prasknutí nevypadá jako obrovská kaluž pod vašima nohama jako v americkém filmu. Plodová voda je většinou čirá, někdy může být lehce nazelenalá a má nasládlou vůni. Neodchází v takovém množství, jako vídáme právě ve filmech. Ženy popisují, že to je podobné spíše tomu, jako by se trochu počůraly, někdy je slyšet zvláštní lupnutí ale na rozdíl od čůrání nelze odtok plodové vody zastavit svěrači.

Rozdíl mezi hlenovou zátkou a plodovou vodou je patrný, nebojte se, že byste si tyto dvě věci popletla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *