Bez názvu – 1

Miluji vás… když spíte

Zase to byl jeden z těch náročných dní – ráno jste vstala už unavená, protože se v noci vašemu dítku zdály ošklivé sny, mělo růstové bolesti nebo ho prostě něco trápilo. Už teď víte, že to bude náročné a už teď se těšíte na večer. Večer jste s nervy na pochodu, máte pocit, že už jen křičíte. Chcete, aby už hlavně děti spaly. A když konečně spí, hladíte je a najednou vás pohltí pocit smutek. Smutek z toho, že jste na ně před spaním křičela. A slibujete jim šeptem, že zítra to zvládnete všechno lépe… 

Nejste hrozná máma

Nejste hrozná, neschopná, zlá ani špatná máma! Naopak – vy se snažíte být supermáma a to je ten důvod, proč večer už nemůžete. Nejde to všechno zvládnout – odvedení dětí, práce, úklid, kroužky, domácí úkoly, učení… Je toho moc na vás, je toho moc i na děti. Musíte ubrat. Jo, to se lehce řekne, ale jak?

Zpomalte

Pokud se v úvodu poznáváte, tak v tom nejste sama. Tohle prožívá většina maminek. A opravdu jsou to paradoxně ty mámy, které se snaží nejvíce. Snažíte se mít všechno vyřízené včas, práci udělanou do termínu, děti mít co nejvíce rozvinuté ve všech oblastech…. Ale díky tomu všemu zapomínáte na ten nejdůležitější „úkol“ – užít si to, že jste máma! Užívat si společných chvil u her, na hřišti, v přírodě, válením se u televize… Pojďte to změnit!

Jak na to?

V průběhu týdne si zapisujte, kdy býváte nejvíce nervní. Opakuje se to některé dny pravidelně? Co v ty dny bývá jinak? Opakuje se to každý večer? Při kterých večerních činnostech už jste opravdu unavená a nejvíce řvete? 

Zkuste si takový seznam dělat několik dní po sobě a uvidíte, že se tam začne opakovat vzorec nějakého chování, které vede k dalšímu chování a končí křikem. Například kroužek začíná těsně po konci vaší práce. Už z práce vybíháte vystresovaná, zda to stihnete. Dítě vyzvedáváte ve spěchu a už zvyšujete hlas, protože dítě neposlouchá. Na kroužek přiběhnete sice včas, ale už jste vytočená. Doma pak zjistíte, že jste zapomněla koupit večeři a poslední zbytky sebeovládání jsou pryč.

Tipy:

  • uberte zájmové kroužky (stejně vás minimálně jeden fakt štve)
  • nemusíte stále něco dělat – válení u pohádky, přitulení k sobě, dá dětem mnohem více, než nějaká povinná činnost
  • myslete na sebe – čtěte, odpočívejte, dopřávejte si malé radosti
  • rodičovství si máte užívat – ne přežívat 🙂

Autor: Soňa J.