Kojení ke pro většinu žen krásné, ale stejně už se po nějaké době začnou těšit na ty bájné první příkrmy. Následně však zjistí, že zlaté plně kojené dítě. Je to totiž tak trochu alchymie.
S prvními příkrmy by se nemělo začínat dříve než na konci čtvrtého měsíce, ale nejpozději do šestého měsíce. A ačkoliv třeba nemáte rády příručky či manuály, u příkrmů byste se měly, milé maminky, řídit určitým postupem.
Začínáme zeleninou
Jak se říká, jiný kraj – jiný mrav. A je tomu tak i s příkrmy. V každé zemi se totiž začíná něčím jiným a vás to pak může zmást.
Řiďte se pokyny českých lékařů a nepřemýšlejte nad tím, zda to v jiné zemi nedělají lépe. Každé podnebí vyžaduje jinou skladbu stravy a každá země má své hlavní potraviny. Nic jiného v tom nehledejte.
U nás se začíná zeleninou, a to zejména proto, že když začnete ovocem, tak si děti zvyknou na sladkou chuť, a pak vám budou odmítat zeleninové příkrmy.
Nejprve si tedy děti zvykají na jednu zeleninu za druhou. Postupně pak můžete zeleniny kombinovat, ale teprve poté, co vyzkoušíte danou zeleninu zvlášť. Je to kvůli případné alergii.
Když dáte 3 druhy zeleniny najednou a dítě se vám osype, budete poté muset zeleninu jednotlivě zkoušet, abyste zjistila, po čem že se to vlastně váš kojenec osypal.
Následují kaše a maso.Ovoce až naposled
Poté, co vyzkoušíte zeleninové příkrmy a jejich kombinace, nastává doba na zavedení kaší. Ideální je zeleninový příkrm k obědu a kaše k večeři.
Opět je důležité se řídit potřebami dětí a postupně navyšovat porce. Když vaše miminko hezky zvládá zavedené příkrmy, přidejte maso a namísto čistě zeleninových příkrmů zaveďte tzv. maso-zeleninové.
Ovoce dávejte dětem až jako poslední a nezapomeňte na to, že je opět třeba zkoušet jednotlivé druhy po jednom, abyste podchytila případnou alergii.
Zní to jako velká alchymie, ale v podstatě vám postačí se držet doporučených tabulek, které si poupravíte dle potřeb vašeho děťátka.
Tak s chutí do toho!
Autor: Soňa J.