Bez názvu – 1

Neplodná ze stresu?

„Hlavně buď v klidu, je to v hlavě.“ Velmi častá odpověď na neplodnost, kterou můžete slyšet od svých kamarádek. Možná vás chtějí uklidnit, možná mají své zkušenosti. A ačkoliv to zní velmi malicherně, opravdu stres umí ovládnout mnoho.

Stres a neplodnost, témata dnešní doby

Můžeme si říct, že kdyby to byla pravda, tak v období války, chudoby, umírání by byl lidstvu konec. Ale opak je pravdou, za druhé světové války byla porodnost vyšší. Stres má nesmírně subjektivní zabarvení. Často to bývá tak, že co stresuje jednu ženu, druhou to nechává v klidu. A v době neklidu, války bývá často spíše potřeba semknutí, sblížení se, partneři jsou si blíže. Děti se rodily i v koncentračním táboře, kde byla mizerná kvalita stravování.

V současné době se ženy stresují zbytečně velkými nároky na kvalitu života, na nadstandartní bydlení, kariéru, ideálního partnera. Často je to vede do vztahu s „ideálním“ partnerem, ale nemohou otěhotnět.

Vážnější kategorie – úzkost

Na podobné, ale vážnější úrovni vedle stresu je úzkost. Jedná se o všechny obavy, strachy, které nás utlačují každý den. Jsou s námi po celý den a objevují se v situaci, při které si nevíme rady. Často se střídá jedná úzkost za druhou. Stresuje nás zaměstnání, odejdeme a stresuje nás špatná finanční situace. Také se díky závislosti na partnerovi vytrácí náš prostor sebereality.

Čím více se snažíme být v klidu, tím více se stresujeme „Je normální odpočívat a nepracovat?“ Umělé navozování pohody, hlídání se, stres ze stresu, že bych mohla udělat něco přes čáru.

Všeobecně mluvíme o neplodnosti způsobené stresem převážně u žen, u mužů se hybnost spermií převážně váže k celkovému metabolismu a endokrinnímu rovnováze. U mužů je zásadním faktorem agresivní prostředí v práci, alkohol a kofein. Přetížením nadledvinek a nadprodukcí kortizolu se spotřebovává draslík , selen a zinek, mluvíme o tzv. spermatogenezy, kdy tvorba spermií vázne. Funkce nadledvinek a vaječníků u žen je rovněž v úzké spolupráci, proto stres není jediným bezvýhradním faktorem, vždy se jedná o komplexní problém.