Příchod dítěte na svět je pro nás velkou životní změnou, která s sebou nese mnoho nových zážitků a pocitů. Bohužel nejde vždy jen o ty pozitivní, péče o miminko nás často vyčerpává, cítíme se unavené, bolí nás hlava, záda a kdo ví co ještě. Samy sobě pak pokládáme otázku, co děláme špatně. Nic, jen potřebujeme chvilku myslet také samy na sebe.
Mateřská dovolená opravdu není dovolená
V těhotenství jsme si nic takového nedokázaly představit, život s dítětem jsme si malovaly na růžovo. My přece nebudeme ty unavené maminky, co nic nestíhají a večer jsou rády, že si mohou jít lehnout. Realita se od našich představ mnohdy liší, často si pak říkáme, jak někdo může mluvit o mateřské dovolené. Dovolenou to totiž nepřipomíná ani náhodou.
Pořád běháme kolem děťátka, krmíme ho, chováme, hrajeme si s ním, chodíme na procházku s kočárkem, do toho se snažíme uvařit, poklidit a celou řadu dalších věcí. Přitom se snažíme zavděčit všem kolem nás. Musíme ustát tlak kolem kojení nebo péče o děťátko, poradit si s nevyžádanými radami i pláčem dítěte. Čekáme na pár milých slov uznání, jsme zklamané, když se jich nedočkáme. To se pak projeví na naší psychice i našem zdraví.Jak na pohodové mateřství?
Během péče o děti si najděte chvíli na sebe
Jednou z věcí, kterou maminky dětí často trpí, jsou bolesti zad a mnohdy i zápěstí.Není se čemu divit, neustále děťátko zvedáme, pokládáme, nosíme, houpáme, chováme, utěšujeme, krmíme… Při tom všem dostávají ruce a záda docela zabrat. Každý den bychom si tak měly najít chvilku na sebe a lehce si zacvičit.Fajn jsou i svižnější procházky s kočárkem, plavání a další aktivity. S těmi náročnějšími musíme počkat, až se po porodu zotavíme, lehčí protahování nám ale neuškodí ani teď.
Zdroj: fotobanka
Když domácí cvičení nestačí
Bolesti a nepříjemné pocity je důležité řešit hned, my maminky to ale často odkládáme a vymlouváme se přitom na děťátko. Nemůžeme ho jen tak odložit a péči nechat na někom jiném, je na nás přece závislé. Ale ruku na srdce, opravdu bez nás nezvládne tu procházku s kočárkem? Na tu může vyrazit tatínek, babičky, tetičky,… prostě ti, kterým důvěřujeme. My si mezitím můžeme zacvičit, přečíst oblíbenou knihu a mnoho dalšího. Když se ale dál budeme vymlouvat, budeme potřebovat cvičit cíleně, pod dohledem odborníka.
A tím je fyzioterapeut, který vám nabídne komplexní péči o celý pohybový aparát, klidně i s návazností na další obory. Co vám může nabídnout?
- Fyzioterapii založenou na kineziologickém rozboru, díky kterému zjistí, co vás trápí, a to chronicky nebo akutně.
- Možnost obnovit kloubní pohyblivost, odstranit blokády páteře apod.
- Cvičení a další techniky, včetně aplikace laseru, ultrazvuku nebo kineziotejpu.
- Masáže pro zlepšení pohyblivosti, odstranění bolesti i boj se stresem.
- Maminky mohou mít i potíže s krční páteří, se kterými pak souvisí i šumění, hučení nebo pískání v uších. Fyzioterapie tak může pomoci i při odstranění tinnitu.
- Za potížemi může stát i porucha funkce nohy, kterou vyřeší vložky do bot na míru.