Bez názvu – 1

Užívejte si mateřství plnými doušky

Příchod dítěte na svět je pro nás velkou životní změnou, která s sebou nese mnoho nových zážitků a pocitů. Bohužel nejde vždy jen o ty pozitivní, péče o miminko nás často vyčerpává, cítíme se unavené, bolí nás hlava, záda a kdo ví co ještě. Samy sobě pak pokládáme otázku, co děláme špatně. Nic, jen potřebujeme chvilku myslet také samy na sebe.

Mateřská dovolená opravdu není dovolená

těhotenství jsme si nic takového nedokázaly představit, život s dítětem jsme si malovaly na růžovo. My přece nebudeme ty unavené maminky, co nic nestíhají a večer jsou rády, že si mohou jít lehnout. Realita se od našich představ mnohdy liší, často si pak říkáme, jak někdo může mluvit o mateřské dovolené. Dovolenou to totiž nepřipomíná ani náhodou.

Pořád běháme kolem děťátka, krmíme ho, chováme, hrajeme si s ním, chodíme na procházku s kočárkem, do toho se snažíme uvařit, poklidit a celou řadu dalších věcí. Přitom se snažíme zavděčit všem kolem nás. Musíme ustát tlak kolem kojení nebo péče o děťátko, poradit si s nevyžádanými radami i pláčem dítěte. Čekáme na pár milých slov uznání, jsme zklamané, když se jich nedočkáme. To se pak projeví na naší psychice i našem zdraví.Jak na pohodové mateřství?

Během péče o děti si najděte chvíli na sebe

Jednou z věcí, kterou maminky dětí často trpí, jsou bolesti zad a mnohdy i zápěstí.Není se čemu divit, neustále děťátko zvedáme, pokládáme, nosíme, houpáme, chováme, utěšujeme, krmíme… Při tom všem dostávají ruce a záda docela zabrat. Každý den bychom si tak měly najít chvilku na sebe a lehce si zacvičit.Fajn jsou i svižnější procházky s kočárkem, plavání a další aktivity. S těmi náročnějšími musíme počkat, až se po porodu zotavíme, lehčí protahování nám ale neuškodí ani teď.

Zdroj: fotobanka

Když domácí cvičení nestačí

Bolesti a nepříjemné pocity je důležité řešit hned, my maminky to ale často odkládáme a vymlouváme se přitom na děťátko. Nemůžeme ho jen tak odložit a péči nechat na někom jiném, je na nás přece závislé. Ale ruku na srdce, opravdu bez nás nezvládne tu procházku s kočárkem? Na tu může vyrazit tatínek, babičky, tetičky,… prostě ti, kterým důvěřujeme. My si mezitím můžeme zacvičit, přečíst oblíbenou knihu a mnoho dalšího. Když se ale dál budeme vymlouvat, budeme potřebovat cvičit cíleně, pod dohledem odborníka.

A tím je fyzioterapeut, který vám nabídne komplexní péči o celý pohybový aparát, klidně i s návazností na další obory. Co vám může nabídnout?

  • Fyzioterapii založenou na kineziologickém rozboru, díky kterému zjistí, co vás trápí, a to chronicky nebo akutně.
  • Možnost obnovit kloubní pohyblivost, odstranit blokády páteře apod.
  • Cvičení a další techniky, včetně aplikace laseru, ultrazvuku nebo kineziotejpu.
  • Masáže pro zlepšení pohyblivosti, odstranění bolesti i boj se stresem.
  • Maminky mohou mít i potíže s krční páteří, se kterými pak souvisí i šumění, hučení nebo pískání v uších. Fyzioterapie tak může pomoci i při odstranění tinnitu.
  • Za potížemi může stát i porucha funkce nohy, kterou vyřeší vložky do bot na míru.