To, že každý z nás je registrovaný u nějaké z pojišťoven, není žádným překvapením. Každá pojišťovna nabízí balíčky výhod, bonusů, preventivních programů. Ať již se to jmenuje jakkoliv, každý pojištěnec má nárok na proplacení lékařské, která není hrazena z veřejného zdravotnictví, a to v určitém objemu.
Nejčastější klient: maminky
Mnoho lidí nabídky pojišťoven nevyužívá, a tak se stane, že s nimi přijde do kontaktu maminka v momentě, kdy otěhotní. Ve 13tt se provádí prvotrimestrální screening, který není pojišťovnou hrazený, avšak některé pojišťovny na něj přispívají. A právě tuto informaci často dostane maminka od svého ošetřujícího gynekologa. Taktéž to bývá většinou impuls k tomu, aby se maminka začala o příspěvky pro sebe i pro miminko více zajímat.
Příspěvky neznamenají jen očkování
Možná, že jste se setkali s nabídkou proplacení očkování, které není hrazeno z veřejného pojištění, u obvodního lékaře. Většina pojišťoven přispívá na očkování, třeba proti žloutence nebo klíšťové encefalitidě.
Nabídka je mnohem širší
Avšak to stále není všechno. Nabídka pojišťoven bývá mnohem širší. Pro děti může zahrnovat příspěvek na přilbu, dětský tábor či sportovní kroužek, pro dospělé může nabízet příspěvek na ultrazvuk prsu či vyšetření v rámci prevenci rakoviny. Příspěvky lze ale čerpat také při diabetes, na odvykání kouření nebo při bezlepkové dietě. A tím se již dostáváme mezi programy, které může využít výrazně širší skupina obyvatel.
Jak příspěvky řešit?
Každá pojišťovna nabízí jiné příspěvky, každý pojišťovna má také vlastní způsob uplatňování příspěvků. Obecně ale platí základní pravidlo: hledat na webových stránkách. Obvykle zde nalezneme veškeré potřebné informace, včetně možnosti požádat o příspěvek online. Covidová epidemie totiž posunula dopředu i pojišťovny. A pokud bylo nutné ještě před třemi lety žádat k proplacení každého příspěvku osobně, v současnosti to jde již většinou online z pohodlí domova.