Bez názvu – 1

Rozlučka se svobodou… s dětmi

Minulý týden jsem se zúčastnila rozlučky se svobodou a jen závistivě konstatuji, že se za posledních pár let jejich náplň o dost posunula. V dobrém slova smyslu. Co se děje na pánských rozlučkách rozebírat nebudu, o tom je dost literatury i filmů. Nicméně i dámské popíjení s kamarádkami a případně i striptérem už patrně nejsou in, a čím dál více se dává přednost poněkud sofistikovanějšímu programu. A nebo je to jen tím, že se čím dál více žen vdává až po tom, co porodí potomka? Vyspávejte rozlučkovou kocovinu, když vám po hlavě skáče dvouleťák… Zkusila jsem se zamyslet nad kategoriemi nevěst, které se v mém okolí objevovaly nejčastěji.

  1. kategorie – bez dětí, bez rostoucího břicha, první svatba

Tohle je ten ideální stav, který si většina žen přeje, aby byl nejen na rozlučku, ale i samotnou svatbu. Zábava není absolutně nijak omezena, ba naopak je téměř povinností nevěsty a jejích kamarádek se nestoudně zřídit. Pokud je nevěsta navíc první z party, která se vdává, pak většina jejích kamarádek bude ještě rovněž bez závazků a tím pádem meze nekladou ničemu – rozlučka může být ve stylu bujarého večírku až po víkend v zahraničí.

  1. kategorie – bez dětí, bez rostoucího břicha, poslední svatba

Poslední svatba je samozřejmě myšlena v partě – každá tak nějak doufáme, že naše první svatba bude i poslední. Když je nevěsta jedna z posledních mezi kamarádkami, co už svatbu měly, pak se může stát nemilou překážkou to, že žádná z kamarádek už nebude schopna absolvovat kompletní rozlučkovou akci – především pak s ohledem na malé nebo nenarozené děti. Nicméně i taková akce může být super a naopak vítanou a příjemnou změnou oproti tradiční pijatice a diskotéce.

  1. kategorie – bez dětí, ale v očekávání

V minulosti (cca poslední století) bylo docela běžné, že nevěsta měla na cestě potomka. Svatby se také tolik neplánovaly, nebyl čas se zaobírat detaily, pokud se nastávající maminka ještě chtěla vejít do svatebních šatů tak, aby vzdouvající se břicho bylo vidět minimálně. V takových případech pak rozlučka se svobodou má nižší prioritu a v prvním a posledním trimestru je to spíš dost vyčerpávající záležitost. V závislosti na stavu také ještě žena chodí do práce a v mumraji příprav svatby je ráda, když si odpoledne hodí natékající nohy na stůl. Každopádně i tak lze vymyslet příjemnou rozlučkovou aktivitu s kamarádkami, ideálně něco klidnějšího typu wellness nebo manikúra. 

  1. kategorie – s dítětem/dětmi

Tady už hodně záleží na tom, jak jsou děti staré. Rozlučku se svobodou je možné samozřejmě mít i s tříměsíčním kojencem, ale nejsem si jistá, zda-li to není spíš chvilkové odpočinutí od miminka, které by maminka mohla využít spíše kvalitním spánkem. U starších dětí se lze téměř dostat do kategorie dvě a pokud už jsou děti opravdu velké a samostatné, tak i do kategorie číslo jedna. 

  1. kategorie – s dítětem/dětmi, v očekávání dalšího

Tady se člověk zase vrací do kategorie tři. Jen místo zaměstnání nevěsta lítá kolem dítěte či dětí a je vlastně ráda, že žije. Na rozlučkové akce nemá kolikrát ani pomyšlení. Pokud se jedná o její první svatbu, pak je možné, že se do rozlučky ještě hecne, i přesto, že bude mít spíše podobu “baby shower”. Osobně bych se na to ale u druhé svatby, navíc těhotná a s dětmi, vykašlala, a případné volno využila ve svůj osobní prospěch – zachumlaná v posteli u filmu, který si nejdřív pustím zase až za rok :).