Bez názvu – 1

Stres v těhotenství a jeho vliv na miminko


„Nestresuj se, budeš mít neklidné miminko!“ Tak tuhle větu jsem slyšela v těhotenství tolikrát, že už mě doslova stresovala. Partner nebyl úplně připravený na roli otce a celé těhotenství se s tím vyrovnával po svém. Situace se u nás doma uklidnila až narozením dcery. A ono se to lehce říká, že se nemám stresovat, když si budoucí tatínek vypnul mobil a na víkend zmizel, což nikdy předtím neudělal. A tak jsem se prostresovala k porodu a hádejte co? Narodilo se mi neklidné a uplakané miminko! Náhoda nebo důsledek proplakaného těhotenství?

Jak může ovlivnit stres toho malého človíčka v nás? Opravdu s námi prožívá všechny naše strasti?

Je stres a stres

Je samozřejmé, že úplně se zbavit stresu nejde. Vědci provedli výzkum u žen, které podstoupily odběr plodové vody. Ten ženy prožívají jako stres a v jejich slinách tak byl přítomen kortizol. Ukázalo se však, že do plodové vody se kortizol nedostal, z čehož lze usuzovat, že krátkodobý stres miminko neovlivní.
Oproti tomu dlouhodobý stres, to už je něco jiného. Na toto téma bylo provedeno několik pokusů se zvířaty, které odhalily, že dlouhodobý stres má vliv například na růst plodu. Stresové hormony urychlují tempo vývoje plodu, což pak zvyšuje šance na jeho přežití při předčasném porodu. Ale zároveň mají potom dětí predispozice ke kardiovaskulárním chorobám či ADHD


Záleží i na trimestru

Neškodlivější je stres v prvním trimestru. Významný a dlouhodobý stres může způsobit potrat nebo vézt k vývojovým vadám plodu. Paradoxně je tedy pro plod nejrizikovější období, kdy žena ještě ano často netuší, že je těhotná.
Druhým rizikovým trimestrem je třetí. Zde může dlouhodobý stres vézt až k předčasnému porodu a s ním spojenými komplikacemi.

Celkově stres v těhotenství zvyšuje u dítěte riziko astmatu, alergií či snížené imunity. Pokud to tedy jen trochu jde, zkuste myslet na vaše miminko a najděte si způsoby, jak relaxovat a odpočívat. Neexistují žádné výzkumy, které by mohly přinést opravdu podložené výsledky. Faktem ale je, že stres škodí i nám dospělým. Je tedy naprosto pochopitelné, že na malé vyvíjející se miminko budou jeho dopady ještě fatálnější.