Bez názvu – 1

Bad moms club

Tiché vody Instagramu rozhýbala v minulém týdnu aféra jedné instahvězdičky, které své sledující vyzvala, aby sdíleli, co nejhoršího svým dětem provedly.

Možná vtipný nápad

Těžko říct, co přesně za výzvou stálo. Možná autorka očekávala sérii vtipných historek o tom, jak matky zapomněly své dítě před obchodem a na kočárek si vzpomněly až doma. Zkrátka takové ty trapné vzpomínky, které má asi každá maminka – a vtipné jsou jen proto, že to celé tenkrát dopadlo dobře.

A ruku na srdce, každá maminka má jistě obdobný zážitek, který je vtipný. Jistě má i takový, který už moc vtipný není – při nakládání dítěte do auta jsem se mu pokusila urazit hlavu o rám dveří. Napsáno s nadsázkou, aby to pobavilo. Která maminka s dítětem do dveří neducla při nandávání do sedačky? Asi málokterá. Která maminka o tom píše? Asi málokterá. Která maminka se tím chlubí? A tady začíná ta potíž. Opravdu je obdobná situace, kdy dítě začne plakat, protože má bolest, vtipná a patří ke sdílení? Jasně, mělo jít o „bad moms club“, tedy klub špatných matek.

Ono se to ale zvrtlo…

Některé story byly opravdu vtipné ze své podstaty. Však čí dítě někdy neobědvalo zmrzlinu nebo kyselé žížalky? A jistě to není o tom, že by neschopná matka záměrně ničila zažívání svého dítěte tím, že mu v poledne naservíruje k jídlu sáček gumových medvídků. V tomto ohledu jsou přeci jen děti poměrně vynalézavé, a tak než maminka nandá jídlo na talíř, dokáže lackterý šikula bonbony nejen najít a rozdělat, ale také celé sníst. Viděla jsem příběh maminky, která ze zoufalství krmila své dítě v poledne dětskými preclíčky. A nakonec i sebe, protože nešel proud a ona nemohla ani uvařit, ani jídlo ohřát. Takže nouzovka s posvěcením rodičů.

Jenže pak došlo na příspěvky, kdy maminka v den prvních narozenin nechala dítě záměrně sáhnout do plamene svíčky a popálit se. Dítě totiž neakceptovalo její zákaz, ať do svíčky nesahá. Další maminka se chlubila tím, jak nechala dítě spadnout do bazénku s vodou, která dle ní měla 5°C. Jistě, možná to byly příběhy přitažené za vlasy. Možná voda neměla 5 stupňů, ale byla jen studená. Možná dítě nespadlo, ale jen tam strčilo nohu. Kdo ví?

Napsat takovou věc je ale jen jedna strana mince. Tou druhou je otázka, zda takové odpovědi veřejně sdílet, posílat je do světa a ukazovat tím jednu ze špatných podob mateřství. Není možná na místě používat slova jako týrání dítěte nebo záměrné ubližování, možná jsou to přehnané soudy. Ale rozhodně je na místě takové chování nepodpořit.

Každá maminka si někdy připadá špatná

V dnešní době, kdy je trendem výchova s respektem, kontaktní rodičovství, snaha pomoc rodičům zvládnout stres a vychovávat dítě v harmonickém prostředí, není místo pro chlubení se záměrným ublížením svému dítěti. A pokud se mělo jednat pouze o sled vtipných historek z rodičovství, určitě se to nepovedlo. Každá maminka si někdy připadá špatná. A právě proto potřebuje podporu a povzbuzení. Ne ukázat, že strčit dítěti ruku do plamene svíčky je skvělý výchovný prostředek. To opravdu není správná cesta.