Bez názvu – 1

Domácí mazlíček pro dítě? Určitě ano!

Vaše dítě neúprosně touží po zvířecím parťákovi. Zvíře v domácnosti může mít dobrý vliv na vývoj vaší ratolesti. Může se naučit zodpovědnosti. Přibližně do 3 let věku dítěte je zvířátko zdrojem velmi zajímavých podnětů. Dítě zjišťuje, že není středem pozornosti jen ono samo. Ve věku od 3 do 6 let dítě rozlišuje živou a neživou hračku, a podle toho k mazlíčkovi přistupuje. Ve věku 7-13 let se u dětí začínají projevovat rodičovské a pečovatelské sklony. Berou již zvíře jako dalšího člena domácnosti, o kterého je třeba se starat. Hrají si s ním, mazlí ho, krmí, češou nebo venčí. Pro starší dítě je zvíře skvělým přítelem, dokáže jej i vychovat.

Úskalí soužití s mazlíčkem

Pro malé dítě je každodenní kontakt se zvířetem velmi obohacující. Stejně tak ale jeho pořízení s sebou nese i určitá rizika. Zvíře může kdykoliv dítěti ublížit. Dítě se může třeba od psa, nebo od kočky nakazit nějakou chorobou. A co blechy a klíšťata? Je dobré si uvědomit, jak správně s daným zvířetem zacházet, dbát na jeho stravu i na případné zdravotní problémy. 

Dále se také zvýší nároky na úklid a údržbu domácnosti, tím pádem i finanční výdaje.

Dítě vyrůstající ve sterilním prostředí je více náchylné k rozvoji alergií. Přesto platí, že pokud doma máte zvířecího kamaráda, je třeba zvýšeného režimu, co se úklidu týče. Existují speciální čistící prostředky, určené právě pro tyto domácnosti.

Benefity

  • snížení stresu, sociální podpora
  • zlepšování komunikačních dovedností
  • trpělivost, zodpovědnost, poslušnost
  • méně problémů s učením, zvýšení fyzické aktivity

Jak správně vybrat?

Mezi nejvhodnější mazlíčky patří pes, kočka, křeček, králík, morče, činčila, potkan, osmák, pískomil, rybičky, želva, šnek, papoušek či had.

Při výběru ale dbejme na některé aspekty:

  1. Přátelské zvíře, přiměřené věku dítěte, berte v potaz také délku života zvířete.
  2. Nesmí být moc křehké (u předškoláků není úplně jisté, že budou dostatečně opatrní).
  3. Snadná péče, přiměřená věku dítěte (malým dětem vždy pomáháme).

Rádi byste dítěti vyhověli, ale máte v rodině někoho kdo trpí alergií? Ani to není žádný problém. Jednou z možností jsou rybičky. Péče o ně je celkem nenáročná, a akvárium může být i skvělým bytovým doplňkem. Mezi další možnosti patří želva, nebo třeba bezsrsté morče.