Valí se na nás ze všech stran. Matka, která s dítětem nechodí na plavání, si může připadat pomalu jako krkavčí máma nestarající se o základní potřeby svého dítěte. Je tomu ale opravdu tak? Je fenomén plaveckých kurzů stěžejním bodem života dítěte?
Není to jen o plavání
Asi se shodneme na tom, že umět plavat patří k základním dovednostem v životě jedince. Umět plavat má samozřejmě řadu plusů, které převažují nad mínusy – tedy nabízí se otázka: má tato dovednost vůbec nějaké negativum?
Samozřejmě zde jsou další výhody než jen praktičnost samotné dovednosti. Pokud dítě chodí na plavání, přichází do kontaktu s dalšími lidmi, socializuje se. To samé platí samozřejmě pro jeho maminku. V případě, že dítě přijde do plaveckého kurzu později, je vystaveno větší stresové zátěži: nové prostředí, noví lidé, nový způsob vedení kurzu. Tedy lepší je jistě začít dříve než později.
Oproti jiným kroužkům pro nejmenší, tj. pro děti předškolkového věku, má plavání zásadní specifikum: děťátko i jeho doprovod jsou vrženi do prostředí, které není úplně ideální. Pobyt a pohyb ve vodě mnohé komplikuje.
Výběr kurzu
Stěžejní je výběr správného kurzu. V současnosti je nabídka nepřeberná, v každém větším městě nalezneme kurzy plavání pro děti a je tedy možnost si vybírat. Tedy zdánlivě. Kurzy jsou totiž obvykle velmi rychle obsazené.
Je zcela běžné, že pokud s dítětem nenavštěvujete kurz od nejútlejšího věku, nepodaří se vám třeba již roční batole do kurzu zapsat. První organizované kurzy lze začít navštěvovat již od půl roku věku dítěte, není ale výjimkou kurz pro děti od 14 dní věku, resp. od chvíle, kdy se miminku zahojí pupíček. Takové kurzy bývají ale individuální a ve své podstatě se ani nejedná o plavání v pravém slova smyslu.
Každý z kurzů by měl by měl být veden dle potřeb skupiny – dle věku a dovedností. Bohužel to je ale spíše teorie, ne každý z plaveckých kurzů odráží potřeby konkrétní skupiny.
Při výběru kurzu je tedy dobré mít představu nejen o tom, jak a kým je kurz veden, ale také o podmínkách. Voda v bazénu by měla mít výrazně vyšší teplotu než pro běžné kondiční plavání, a tak především ve „velkých bazénech“ může být s vyhříváním vody problém.
Co s sebou sbalit?
Návštěva plaveckého bazénu je s dětmi vždycky o něco méně komfortní a je třeba s tím předem počítat a připravit se na to. Lepší je sbalit si více věcí, které třeba ani nevyužijeme.
Základem by měla být sportovní taška. Je praktičtější než třeba plážová taška či batoh, protože v ní jsou věci více rozprostřené a tolik si je nezamokříme, až do tašky sáhneme.
Kromě ručníku oceníme pro menší děti také župan. Jednorázové plenky můžeme pohodlně nahradit plenkami pratelnými, z těch jsou o kategorii lepší takové, které mají patentky – pohodlně se totiž otevřou na boku a obsah plenky můžemebez větších potíží vysypat. Navíc jsou rostoucí, takže jejich nákup je rozhodně ekonomickým tahem.
Samozřejmostí je běžná kosmetika, mnohdy v bazénu bývá k dispozici sprchový gel, ale rozhodně to není pravidlem, ostatní kosmetiku v bazénech najdete spíše výjimečně.
Drobnou svačinu s sebou maminky nosívají neustále, mít ji do bazénu je ale skoro nutnost. Nejen, že v bazénu vyhládne, ale oblékání se po plavání zabere čas a nebývá úplně pohodlné, přeci jen je v šatně naráz více maminek s miminky, klesá komfort, stoupá nervozita.
Při plaveckých kurzech naopak nevyužijeme plavací pomůcky, ty nám budou zapůjčeny na místě.
Klišé o dobré náladě je v případě plavání rovněž spíše nutnou obranou. Plavání je rozhodně příjemná aktivita, nicméně především vše kolem může být trošku stresující, především při první návštěvě kurzu. To však nemá rodiče od kurzu odradit, ba naopak! Kdo je připraven, není překvapen! A protože štěstí přeje připraveným, je lepší myslet za roh a předem se připravit tak, aby byl průběh plaveckého kurzu co nejhladší.