Bez názvu – 1

Poznám, že už rodím?

Každou nastávající maminku nejvíce děsí, zda pozná, že už je čas jet do porodnice. První poslíčci většinu prvorodiček vyděsí natolik, že jedou do porodnice přesvědčené, že už je to tady. O to více se poté bojí (a někdy i stydí) jet s bolestmi příště.

Čekáte své první miminko a ptáte se svých kamarádek a maminky, jak poznáte, že máte odjet do porodnice. A co se vám dostává za odpověď? „To poznáš!“

No jenže kdybyste věděla, že to poznáte, tak se neptáte, že? Takže jak poznat, že už je to opravdu tady?

První známky blížícího se porodu

Poslíčci, kteří vás už možná vyděsili a dostali do porodnice s podezřením na porod, jsou stále silnější a pravidelnější.

Častěji musíte chodit na stolici, nebo máte alespoň ten pocit. Je to tím, že dítě tlačí na střeva.

Další známkou je pak hlenová zátka, která vypadá jako hlen s trochou krve a která před porodem odchází. Některé ženy se na ni ale moc spoléhají a nevěří, že již rodí, když neodešla zátka. Na toto pozor, protože zátka může odejít až během samotného porodu.

Pár dní před porodem vás může trápit špinění a bolesti. Jsou známkou otevírání porodních cest. Pozor však na to, když začnete krvácet silně. To již v pořádku není a okamžitě jeďte do nemocnice.

Kdy už odjet?

Pro mnoho žen je odtok plodové vody pokynem k okamžitému odjezdu. Plodová voda však odtéká po celou dobu porodu a není tak důvodem k tomu, abyste hned jeli do porodnice.

Co je nejdůležitější sledovat jsou kontrakce. Ty se postupně zintenzivňují a intervaly mezi nimi se zkracují. Jakmile jsou intervaly mezi kontrakcemi pravidelné v určitém rozestupu, máte jistotu, že opravdu rodíte.

Kontrakce se mohou projevovat jako silné menstruační bolesti, stahy celého břicha či jako křížové bolesti.

Zpočátku se však podobají již zmíněným poslíčkům, a právě proto se mnoho žen obává, že ty opravdové kontrakce nepozná. A zde vám pomůže vana. Pokud vám teplá voda uleví a kontrakce zmizí, jednalo se o poslíčky. Pokud již opravdu rodíte, tak bolesti neustanou a naopak naberou na intenzitě.

A co je nejdůležitější – pokud vás nepotká tzv. překotný porod, tak se nemusíte bát, že to do porodnice nezvládnete. Ideální čas na odjezd do porodnice bývá, když jsou intervaly mezi kontrakcemi pravidelné a v rozmezí 5 minut. V té době už budete stoprocentně vědět, že rodíte.

Autor: Soňa J.