Bez názvu – 1

Hlenová zátka


Hlenová zátka je vlastně rosolovitá bariéra vytvářející se po celou dobu těhotenství a chrání čípek před vnější infekcí. Jakmile se čípek začne zkracovat a otevírat dochází k uvolnění a odchodu hlenové zátky. Samotný odchod hlenové zátky, ale nemusí nutně znamenat blížící se porod. Odejít a uvolnit cesty může i několik týdnů před porodem.


Cervikální hlen neboli zátka obsahuje imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy, které zamezují vstupu bakterií a virům a ohrozit tak vývoj a zdraví plodu. Zátka je vlastně rosolovitá bariéra, které pevně utěsní čípek.


Během příchodu samotného porodu se spouští hormonální koktejl. Tím dojde ke zkracování čípku a jeho otevírání, kdy se zátka uvolní a začne odcházet. Hlenová zátka, jak její název napovídá je rosolovitý hlen, ale barvou i konzistencí se může lišit. Obsahem odpovídá cca dvěma čajovým lžičkám. Nejčastěji mívá bílou, nažloutlou až krémovou barvu, může jej doprovázet krev nebo růžově zabarvený až nahnědlý výtok. Někdy se zátka jeví jako kus pevného rosolového čirého špuntu. Její vzhled je dost individuální, stejně jako jeho indikace k porodu. Proto se není nutné znepokojovat či jej vyhledávat, ale spíše se soustředit na další příznaky vedoucí k porodu vašeho dítěte.


Mezi další příznaky porodu patří Silné kontrakce opakující se po pěti minutách s délkou trvaní jedné minuty nebo pravidelné zkracující se křeče. Únik jasně červené krve z pochvy, kdy by žena měla vyrazit ihned do porodnice. Tupé křížové bolesti, trvající nebo vracející se v intervalech. Proud čiré vody, nejčastěji nasládlé vůně (může být i narůžovělá, pokud má jinou barvu či zápach, ihned se dopravte do porodnice).

Míša S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *