Bez názvu – 1

Můj první screening

Velké očekávání a velký milník: prvotrimestrální screening. Já ten svůj málem nestihla…

Termín pro první screening je pevně daný, probíhá mezi 10. a 14. týdnem těhotenství. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byla jsem už ve 12tt. Lékař mi ihned vypsal žádanku na screening a sestra rychle volala na odběry, ať nezavírají, že mě tam posílá, aby mě objednali na vyšetření, protože včera bylo pozdě. Já byla celá v šoku ze zjištění, že jsem těhotná, takže všechno ostatní šlo tak nějak mimo mě, vůbec jsem si neuvědomovala, co mě bude čekat.

Večerní dostaveníčko

UTZ se u nás na poliklinice dělá zásadně odpoledne či navečer, já měla přijít v 16:30, což byl jeden z lepších časů, kamarádka šla třeba až v 19 hodin. Základní informace, co vlastně screening obnáší, jsem dostala od svého gynekologa, víc jsem se ale nepřipravovala.

K lékaři jsem přišla plná očekávání. První studená sprcha přišla v čekárně – byla jsem tu sama, další maminka uvnitř s partnerem, maminka, která přišla po mně, taktéž s partnerem. No co, nebudu se hroutit, to dám!

Lékař byl příjemný a trpělivý, vše mi hezky vysvětlil, ukázal miminko a pořídil druhou fotku do alba… O žádné video nebo tak něco jsem zájem neměla. Při měření hodnot diktoval zvláštním tónem sestře, nedělalo mi to dobře, vlastně jsem se cítila stísněně.

Výsledky: počkejte si!

Po vyšetření mi doktor řekl základní hodnoty, sdělil mi, že riziko možné vývojové vady je vyšší vzhledem k mému věku, pokud se ale věk odmyslí, tak vše vychází dobře. Mám si ale počkat na kompletní výsledky, které mi vysvětlí můj gynekolog.

Vlastně mi neřekl nic špatně ani nic špatného, ve mně ale vyvolal zcela zbytečně strach. Uznávám, že to byly hormony a nebyl důvod se trápit! Ale říkejte si to těhotné…

zdroj: fotobanka

Závěr: není důvod mít obavy

Veškeré chmury rozptýlil můj lékař, podle něj screening dopadl dobře a není třeba se jakkoliv znepokojovat. Mám se těšit, radovat a užívat si!

Pojišťovna

Prvotrimestrální screening nehradí pojišťovna, takže jsem s účtem došla na pobočku kvůli proplacení. Moje pojišťovna mi dala k dispozici 1500Kč, které mohu během těhotenství vyčerpat, část peněz nyní padla na screening, do budoucna plánuji ještě těhotenskou masáž. Pak se uvidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *