Bez názvu – 1

Jak funguje BMI kalkulačka?

Toužíte po miminku, ale máte pocit, že vaše tělesná hmotnost není ideální? Ráda byste minimalizovala rizika a zapracovala na sobě dřív, než otěhotníte? Sama sebe se ptáte, zda náhodou nemáte nadváhu nebo netrpíte obezitou? Zjistit to můžete snadno, a to díky BMI kalkulačce.

Body Mass index vám řekne pravdu

BMI neboli index tělesné hmotnosti vám pomůže určit, jaká tělesná hmotnost je pro vás vzhledem k vaší výšce ideální. Používá se jako měřítko obezity a vychází z jednoduché úvahy, že spolu s váhou narůstá i množství tělesného tuku.

Základem BMI je poměr výška x váha, BMI kalkulačkanebere v úvahu věk, pohlaví ani jiné další faktory, nejčastěji se používá právě metrický vzorec váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou (kg/m2).

Jste v normě, máte nadváhu, podváhu nebo jste obézní?

Podle uvedeného výpočtu se zařadíte do jedné z kategorií, která vám napoví, jak na tom jste a jaká zdravotní rizika vám hrozí.

BMIKategorieZdravotní rizika
Méně než 18,5PodváhaVysoká
18,5 – 24,9Normální váhaMinimální
25 – 29,9NadváhaNízká až lehce zvýšená
30 – 34,9Obezita 1. stupněZvýšená
35 – 39,9Obezita 2. stupněVysoká
Nad 40Obezita 3. stupněVelmi vysoká

Podváha

Pokud je výsledek nižší než 18,5, trpíte podváhou. Ta může být příznakem nemoci, důsledkem odmítání potravy, někteří k ní ale mají i genetické sklony. Jsou s ní spojená i rizika jako podvýživa, nedostatek vitamínů, anémie, snížená imunita, zvýšené riziko komplikací po operaci, problémy růstu a plodnosti nebo třeba osteoporóza.

Normální váha

Výpočet ukázal na normální váhu? Gratulujeme!

Zdroj Foto: Fotobanka

Nadváha

Nadváha se často spojuje se špatným metabolismem jedince nebo se změnou stravovacích návyků, je jakýmsi varováním, abyste váhu začala řešit. Může jít jen o dočasný stav, který zapříčinil stres nebo u ženy těhotenství, může ale naznačovat i počátek obezity. Ve srovnání s ní jsou rizika onemocnění spojených se zvýšeným množstvím tuku v těle nízká.

Obezita 1. stupně

Obezita je chronické onemocnění, se kterým u nás bojuje asi 40 % populace. Není tedy ničím výjimečným. Když vám BMI kalkulačka vypočítá obezitu 1. stupně, říká vám, že je nejvyšší čas začít hubnout a pracovat na sobě.

Dostavit semohou bolesti kloubů a zad, častá únava i poruchy plodnosti, riziko diabetu, rakoviny tlustého střeva, u žen po menopauze rakovina prsou, nebo mrtvice,je zvýšené.

Obezita 2. stupně

S obezitou 2. stupně rostou i rizika, hrozí srdeční a cévní onemocnění, diabetes 2. typu, rakovina i vysoký krevní tlak.

Obezita 3. stupně

Riziko onemocnění spojených s vysokým množstvím tělesného tuku je opravdu vysoké, dostavit se může i dušnost, onemocnění žlučníku, zvýšení tuku v krvi a další.