„Jez prosím. Otevři tu pusu! Budeš tu sedět tak dlouho dokud to nesníš! Když nebudeš jíst, zakážu ti koukat na pohádky!” Poznáváte se? Pokud ano, s největší pravděpodobností máte doma malého nejedlíka. Už to trvá dlouho, vy myslíte, že musí mít hlad a přitom to tak vůbec být nemusí. Vaši trpělivost jste ztratila již při pátém nesnězeném talíři. Nevíte, jestli se smát nebo brečet, dítě prosíte na kolenou, aby dalo do úst alespoň pár lžiček, vyhrožujete zákazy. Tím si ale zaděláváte na opravdový problém. Dítěti tím jídlo naprosto zhnusíte a připravíte mu svým nucením psychický blok, který se pak horko těžko odbourává. Vím o tom své. Díky bohu jsem otevřela oči ve správnou chvíli, ale řekla bych, že jen tak tak.
Přibývání na váze
Kolem 1,5 roku věku dítěte se zpomaluje růst a přírůstek na váze oproti kojeneckému období. Batole by mělo nabývat alespoň 150g za měsíc. Pokud tomu tak není, zvolte místo nucení do jídla zkontaktovat pediatra, který může doporučit zvláštní výživu (třeba v podobě nutridrinků), či zkontrolovat hladiny látek v těle a dle toho pak dále postupovat.
Denní příjem dítěte
- 1.-3. rok: 102kcal/kg
- 4.-6. rok: 90kcal/kg
- 7.-10. rok: 70kcal/kg
Výše uvedený denní příjem kcal je pouze orientační, řiďte se potřebami dítěte! Kolem druhého roku věku dítěte mívají dívky menší energetickou potřebu, než chlapci. Závisí na mnoha faktorech, a to například na fyzické aktivitě, hmotnosti, složení tělesných tkání, prostředí a hlavně na věku.
Závěrem bych ráda podotkla, že pokud dítě nechce jíst, tak prostě jíst nebude a basta. Nabízejte, nenuťte. Nechte klidně vyhladovět. Dejte mu pocítit, co znamená opravdový hlad. Ano, dítě opravdu může být živé jen ze vzduchu. Dbejte hlavně na dostatečný pitný režim, pro svůj klid můžete zkusit vitaminové doplňky na podporu chuti. Zachovejte chladnou hlavu a buďte trpěliví, přinese to ovoce.