Bez názvu – 1

Jak v těhotenství zatočit s chřipkou a nachlazením

Nastávající maminky mívají v období sníženou imunitu a jsou náchylnější na všemožné nemoci. Není výjimkou, že maminku může v tomto pochmurném počasí zastihnout také chřipka nebo rýma. Nachlazení nebo chřipka nejsou velkým nebezpečím pro miminko, dokud nedojde ke zvýšení teploty na 38°C a dokud není potřeba léčba antibiotiky.

Léčba nachlazení a chřipky v těhotenství se výrazně neodlišuje od klasické léčby. Důležité je dbát na odpočinek a vyhnout se jakékoliv námaze. Klasicky se doporučuje dodržovat poctivý pitný režim. Pokud nic nepomáhá, navštivte lékaře.

Jaké léky užívat když je to nutné?

Pokud vás v těhotenství trápí kašel, je důležité rozlišit, zda je suchý nebo vlhký. Jediný bezpečný lék na suchý kašel v těhotenství je dextromethorfan, který je například v kapkách Robitussin. Na odkašlávání se potom používají různé typy expektorancií, které pomáhají uvolňovat dýchací cesty od hlenů. K tomu pomůžou různé průduškové čajové směsi, nebo sirupy, které obsahují jitrocel, mateřídoušku nebo lípu. Obecně se nedoporučují léčiva, která obsahují propylengykol, který je pro plod škodlivý.

Pokud vás v těhotenství trápí zvýšená teplota, doporučuje se užívat léky s paracetamolem. Důležité je dbát na správné dávkování. Mezi léky, které se nedoporučují užívat vůbec, se považují například léky s ibuprofenem, naproxenem nebo diklofenakem.

Angínu, nachlazení nebo různé záněty dýchacích cest často doprovází bolest v krku. Pokud přetrvává bolest v krku déle než pět dní, měla by nastávající maminka navštívit lékaře. Ten vám nejspíše doporučí léky ve formě tablet, které jsou rozpustné v ústech, kloktadla nebo spreje. Na bolesti v krku se často užívá šalvěj, která se ale v těhotenství užívat nesmí, protože může vyvolat předčasné kontrakce a je známá pro jako bylina podporující menstruaci.

Vyhýbejte se přípravkům obsahující lokální anestetikum, v těhotenství lze doporučit přípravky s látkou tridecanamin adipát nebo chlorhexidin. Mezi účinné zbraně proti bolesti v krku se považuje také kloktat heřmánkový čaj nebo Vincentku.

Doporučuji domluvit se s vaším lékárníkem, nebo doktorem, které léčivo pro vás bude nejvíc vhodné, protože to, co se může zdát vhodné často nemusí být pro miminko vždy tím nejlepším řešením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *