Jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, začala jsem si výrazně více hlídat to, co jím. Nejen kvantitu a kvalitu, ale především skladbu jídelníčku.
To, že maminka potřebuje jíst za dva, je holá výmluva. Nejen, že nepotřebuje, ale hlavně nemusí. Není k tomu důvod. Jídelníček nastávající maminky by měl sice zaznamenat mírné navýšení přísunu, ale především v oblasti vitamínů. Poměrně zásadní je kyselina listová. Pravdou zůstává, že získat ji v dostatečném množství pouze z vyvážené stravy je téměř nemožné, takže na řadu přicházejí vitamíny.
Základ: pestrost a kvalita
Přesto by se nastávající maminka měla ve svém jídelníčku zaměřit na to, co jí. A také na původ produktů. Právě kvalitní suroviny zastávají důležitou roli nejen v těhotenství. Zásadní jsou také při kojení, ale i v době prvních příkrmů, takže je dobré zjistit si třeba i to, kde se nechá nakoupit od farmáře v bio kvalitě.
Jezte málo a často
Řadu maminek trápí nevolnost. Ve chvíli, kdy se najedí, se nevolnost často stupňuje. Proto je důležité jíst pravidelně, ale malé porce. Pokud vás nevolnosti netrápí, je ideálních 5 – 6 jídel denně. Nebojte se ale jíst klidně častěji! V takovém případě je ale důležitá velikost porcí. Nezapomeňte: nejíte za dva!
První trimestr je o hledání rovnováhy. Některá maminka bude trpět nechutenstvím, jiná zase na ranní nevolnosti. Někomu vadí pouze určité potraviny. Časté třeba bývá, že těhotným začne vadit aroma kávy, přestane jim chutnat alkohol. Tělo zažívá hormonální centrifugu a je třeba mu na jedné straně naslouchat, na druhé straně jej ale trochu mírnit a korigovat. Pravidelní jídlo nám pomůže dát dnu režim, který často maminky marně hledají.
Těhotenství nemusí být o tloustnutí, ale o zdravém přibírání. Je v pořádku se tu a tam rozmazlit, rozhodně by se z toho ale neměla stát dennodenní pravidelnost.
Vitamíny
Už jsem zmínila, že jen stěží lze pokrýt zvýšenou potřebu vitamínů pouze z potravin. Každá maminka by proto měla zvážit, zda začne užívat vitamíny pro nastávající maminky. Váš gynekolog jistě doporučí vhodný doplněk stravy, na druhou stranu je možné, že s některou značkou spolupracuje a tedy mu poplynou z prodeje výhody. Nebojte se vyhledat si o doporučených vitamínech nezávislé informace. Pokud nebudete mít k vitamínu důvěru, nebo pokud vám dokonce nesedne, dejte na doporučení lékárníka.
Moje tipy do jídelníčku
Ořechy obsahují velké množství prospěšných tuků, zkombinujte je třeba s kvalitním jogurtem (vybírejte bez škrobů, ideálně jogurt řeckého typu), sáhněte po špenátu, který obsahuje železo i kyselinu listovou, z ovoce preferujte citrusy. Nevyhýbejte se ani luštěninám nebo tepelně upraveným vajíčkům.
Tipy proti nevolnosti
Pokud nechceme spoléhat na univerzální odpověď, kterou je: „dej tomu čas!“, můžeme zkusit zázvorové bonbony, čaj či limonádu, slabší mátový čaj a hlavně pravidelné menší porce jídla.
Největší úskalí?
Možná, že patříte k maminkám, které těhotenství neplánovaly, které si nedělaly pravidelně těhotenské testy, které zkrátka o svém těhotenství nevěděli 6+0. I to se může stát. Ať již byla vaše životospráva jakákoliv, ve chvíli, kdy tušíte, že jste těhotná, je vhodné začít stravu řešit. Nikdy není pozdě. Na druhou stranu nemá smysl trápit se jednou vypitou skleničkou vína či tatarským biftekem.