Bez názvu – 1

Nepodceňujte režim

Vrátili jste se děťátkem z porodnice a přemýšlíte, jak si efektivně zorganizovat den s miminkem? Já jsem typ, který plánuje skoro všechno, zároveň se ale nebráním bláznivé spontánnosti. Mám ale ráda, když vím, co chci za daný den udělat, co mě čeká a vyžaduji ve všem určitý řád. I vaše miminko by mělo zhruba vědět, co ho ve vašem společném dni čeká a věřte, že dodržování pár zásad vám vše jen usnadní.

V prvních týdnech je režim nepotřebný, v tuto dobu dáváme dítěti čas zvyknout si na svět mimo tělo matky a na vše, co se kolem děje. Stačí ho jen pozorovat, kdy je miminko unavené, kdy spí, jak dlouho a také zda se tyto činnosti u miminka opakují ve zhruba stejnou dobu. V prvních týdnech se přizpůsobuje spíše matka dítěti, než naopak.

Spánkový režim

Miminka rozeznávají, kdy je den a kdy noc až zhruba od 6 měsíců. Spánek je nejčastější aktivitou novorozence, prospí asi 16-20 hodin denně a budí se pouze tehdy, když něco potřebuje, nebo se necítí dobře.

Asi ve třech měsících už vydrží spát asi 6 hodin v kuse, někdy se to povede také v noci. Stále ale většinu dne prospí – asi 14 hodin. Po roce už miminko spí méně a většinu času spí v noci.

Spánkový režim je vhodné zavádět asi ve třech měsících věku dítěte. Miminka mají na rozdíl od dospělých jiný vzorec pro spaní. Jejich spánek začíná REM fází, kdy mohou škubat ručičkami nebo nohami. Poté se dostávají do lehkého spánku a až potom postupně do velmi hlubokého spánku.

TIP: Pokud miminko usne, zkuste zvednout jeho ručičku do výšky asi pět centimetrů a pustit ji. Pokud se děťátko nepohne, můžete jej přenést, kam potřebujete, aniž by se vzbudilo.

Pohodlí především

Důležité je, aby se miminko cítilo při spaní dobře. Miminko dávejte spát jen na záda. Na boku či na břiše začne spát dítě až zhruba od 4 měsíců. Nenechávejte v jeho dosahu polštáře, plyšáky nebo deky, které by mohlo dítě při spaní přemístit a zabránit si jimi třeba v dýchání.

Nechat vybrečet?

Kdy dítě nechat brečet a jak dlouho? Existuje metoda, která naučí dítě od 6 měsíců usínat do 3 dnů. Děťátko nakrmte nejpozději půl hodiny před uložením do postýlky. Uložte ho tam vždy bdělé a zhruba ve stejný čas, aby si zvyklo na usínání. Pokud dítě brečí více jak 3 minuty, vraťte se do pokoje. Potom po 5 a 7 minutách, hranice je 10 minut. Miminko hlaďte, mluvte na něj tichým klidným hlasem a zůstaňte u něj 1-2 minuty. Pokud se vzteká, zůstaňte o maličko kratší čas. Nenabízejte mu ale dudlík ani láhev. První dva dny jsou velmi těžké, ale tato metoda se považuje za jednu z těch účinných.

Když miminko ví, co ho čeká

Užitečnou radou pro vás také může být to, že pokud zavedete určité aktivity, které budete dělat ve stejný čas, dítě už bude tušit, co bude následovat a bude tím pádem klidnější. Až budou vašemu miminku dva nebo tři měsíce, tak podle koupele, krmení, známé ukolébavky a i prostředí pozná, že je čas jít spát. Navíc je to také hezký způsob, jak zakončit den. Miminka mají rádi bezpečí, jistotu a konzistentnost režimu. To zabrání tomu, aby bylo dítě přetažené a plačtivé.

Pokud kojíte…

Ujistěte se, že miminku nabídnete mléko, pokud to vypadá, že ho potřebuje, bez ohledu na režim. Zajistíte tak, že se vám bude dostatečně tvořit mléko a uspokojíte jeho potřebu. Svačinka navíc nebo časné nakojení vám režim nenaruší.

Držte se ale především vašich instinktů, než těchto rad. Jen vy poznáte nejlépe, co vaše dítko potřebuje.