Bez názvu – 1

Péče o zuby v těhotenství

Těhotenská průkazka si žádá svá razítka! Od obvodního lékaře i od zubaře… Ale není to jen o razítku. Těhulky by se o sebe měly zkrátka pořádně starat.

Věta, se kterou se maminka dříve či později setká: dítě je parazit. Když se oprostíme od citové roviny, tak to tak opravdu je. Devět měsíců je živeno z těla maminky. A po porodu tomu je nejinak, pokud maminka kojí. K tomu únava a vyčerpání, časté vstávání. Kvalitní strava je proto základ pro každou maminku, ať již nastávající či novopečenou.

Ale u jídla by péče skončit neměla. Těhotenství a kojení je nápor na organismus celkově, výrazně se ale podepisuje na vlasech a na zubech.

Trpí nejen vlasy…

Zatímco vlasy jsou mnohdy u těhotných žen výrazně kvalitnější než před těhotenství, po porodu tomu bývá přesně naopak a kolem 6. měsíce přichází krize spojená s extrémním vypadáváním vlasů. Naštěstí většinou dorostou, existuje řada vitamínů, šamponů a kúr pro podporu růstu vlasů.

Oproti tomu zuby trpí nejen po porodu, ale také v těhotenství. A ač i zde mohou (a měly by) přijít na řadu vitamíny, ten zázračný efekt dorůstání se nekoná. Ba naopak. Jak tedy zajistit svým zubům kvalitní péči a naději, že nebudou trpět?

Pozor na jídelníček i kvalitní pomůcky

Na místě je samozřejmě již zmíněná strava, doplnit ji můžeme o vhodně zvolené vitamíny. Samozřejmostí by neměly být jen půlroční návštěvy u zubního lékaře, ale také na dentální hygieně. Pořídit bychom měli nejen kvalitní zubní pastu, ale především kvalitní zubní kartáček, a to včetně kartáčku mezizubního a také jednosvazkového (dočišťovacího) kartáčku.

Zubní kartáček by měl mít menší hlavici – umožňuje lepší manipulaci a lépe se dostane ke všem zubům. Obecně jsou lepší štětiny měkčí (a tedy ohebnější) a stejně dlouhé (aby vyčistily celou plochu zubu). Mezi nejznámější kartáčky jistě patří Curaprox, můžeme ale sáhnout i po jiných značkách, jak je třeba TePe. Důležitější než výběr značky je správná technika čištění.

Pořídit můžeme také elektrický zubní kartáček, ať již rotační či sonický. Vždy musíme ale myslet na to, že se nejedná o základní nástroj péče o zuby – tím je kartáček klasický, mechanický. Na tom, zda dát přednost mechanickému či elektrickému zubnímu kartáčku se neshodnou ani odborníci. Je tedy vhodné řídit se především našimi vlastními potřebami, pocity a hlavně výsledkem.

Zázrakům musíme pomoci

A pak je tu ještě novinka, která na světový trh zavítala teprve nedávno. Ionizační kartáček pochází z Japonska a jeho koncept vychází z toho, že stejně nabité ionty se odpuzují a opačně nabité se přitahují. A tak při čištění nejen zuby čistíme, ale také odpuzujeme ionty plaku. Pro to má kartáček zabudovanou baterii (bohužel ji nelze vyměnit, na druhou stranu podle výrobce vydrží kartáček vydrží funkční minimálně rok; hlavy kartáčku se vyměnit nechají). Nevýhodou je jiná hlavice, než jsme zvyklí – je větší a hlavně má tvrdé štětinky. Na kartáček se tedy nesmí tlačit, ale zuby se jen lehce stírají. Na změnu techniky si člověk zvykne relativně rychle. Další skutečností (asi ne nevýhodou) je, že při čištění je třeba mít navlhčené prsty, kterými svíráme rukojeť, aby ionizace fungovala tak, jak má.

Ať již zvolíme jakoukoliv cestu (a to klidně i kombinaci několika přístupů), je dobré péči o zuby nepodcenit. Prevence je totiž vždycky příjemnější než pobyt v zubařském křesle při zákroku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *