Bez názvu – 1

Proklaté očíslované dětské nemoci

Dříve se nemoci nazývaly svými jmény. Dnes je to samá 4. nemoc a 7. nemoc… A jak se říká „čert aby se v tom vyznal“. My vám s tím vyznáním se trochu pomůžeme.

Existuje (zatím) sedm základních dětských nemocí, jejichž hlavním příznakem je vyrážka. Tyto nemoci nejčastěji postihují děti předškolního a mladšího školního věku.

Očíslované nemoci

K jejich očíslování došlo kvůli podobným příznakům. Všechny tyto nemoci totiž začínají jako běžná viróza a následně se objevuje vyrážka. A právě typ vyrážky poté slouží k jejich rozlišení.

Abyste měli jistotu, o kterou se konkrétně jedná nemoc, musíte navštívit lékaře. Ten následně po stanovení diagnózy rozhodne o dalším postupu léčby.

Inkubační doba je pak dle typu různá, ale společné mají tyto nemoci to, že jsou infekční již před výsevem vyrážky.

Většinu ze zmíněných sedmi nemocí léčíme jako virózu, jen spála vyžaduje pomoc antibiotik.

Svatá sedmička

Pod označením první nemoc se nachází spalničky. Onemocnění, proti kterému jsou české děti očkované, ale setkat se s ním samozřejmě můžete. Vyrážka se objevuje nejdříve za ušima a na obličeji. Poté postupně pokračuje přes trup na končetiny.

Druhou nemocí označujeme spálu, u které vyrážka naopak začíná v oblasti břicha a na hrudi. Odtud pak pokračuje do podpaží, na stehna, dlaně a plosky nohou.

Označení třetí nemoc získaly zarděnky, proti kterým jsou české děti také očkované. Typická je pro vyrážka na obličeji a trupu.

Pod čtvrtou nemocí se nachází zvláštní onemocnění jménem pseudospála, ale dnes už toto onemocnění nepovažujeme za samostatnou nemoc. Způsobují ho stejné viry, jako sedmou nemoc.

Pátou nemocí je pak myšlen infekční erytém, při kterém dochází k zarudnutí ve tvaru motýla na obličeji a následně se šíří na trup, vnitřní stranu končetin a hýždě, někdy i na chodidla a dlaně. Dítě ji dostane jen jednou, poté je imunní.

Šestá nemoc neboli třídenní horečka se projevuje v prvních třech dnech vysokými teplotami, které nemají jasného původce. Třetí den horečky odchází a dítě se celé osype. Tato nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy. I tuto nemoc může dítě dostat jen jednou za život.

Sedmá nemoc a v poslední době hodně známý syndrom ruce-nohy-ústa. Čekáte, co se z té rýmy vyklube a najednou objevíte na rukou, nohou a kolem pusy pupínky? Gratulujeme – vaše dítě má sedmou nemoc. Je to nepříjemná nemoc, při které děti bolí nohy, pupínky mohou mokvat a v puse se pak objeví afty. A bonus nakonec – existuje několik kmenů a nemoc dítě může dostat opakovaně.

Tak jsme na konci. Také se vám z těch čísel točí hlava? Tak vězte, že i lékaři si dost často nejsou jistí a volí se tzv. vyčkávací metoda.

Autor: Soňa Jiroutová