Bez názvu – 1

První boty

Boty jsou dost drahý artikl. Dospělý je na boty opatrný a noha mu už neroste, takže se s investicí člověk smíří. Jak ale řešit obuv pro děti, kterým roste noha jako z vody?

Skokový růst

Není neobvyklé, že děti rostou ve vlnách, doslova ze dne na den dítě neobuje boty, které mu jeden den byly. V pátek vyjde v botách normálně, v pondělí je neobuje. Divné? Ano, ale u malých dětí to tak prostě je.

Boty dětem vydrží sezónu – myšleno jarní / letní / podzimní / zimní. A i tak se mnohdy stane, že během léta dítě bude potřebovat dvě různé velikosti. Je proto zbytečné doufat, že by jarní boty dítě obulo i na podzim. Neobuje. Bohužel…

Kde boty pořídit

Zapomeňte na levné řetězce! Utváření dětské nohy je zásadní pro správný vývoj dítěte, držení těla, chůzi. Vydejte se do specializovaného obchodu a nechte si poradit. Alespoň u prvního páru bot. A nebo vždy, kdy si nejste jistí.

Kdy boty pořídit

Začínající chodec boty nepotřebuje, bohatě si vystačí s capáčky. První boty by mělo dítě dostat až v momentě, kdy tři měsíce samo chodí. A na doma? Tam nejsou bačkůrky potřeba vůbec. Pokud máte studené podlahy, volte capáčky. Jinak stačí ponožky, klidně s protiskluzem. Ale nejlepší pro vývoj nožky je chodit bosky.

Jaké boty pořídit

Tady se dostáváme k rozhodnutí, které ovlivní dítě na celý život. V zásadě jsou tři proudy obuvi: klasická, kompromisní, barefoot.

Kompromisní obuv je zlatá střední cesta kombinující přednosti barefoot obuvi s přednostmi boty klasické. Je to tedy bota širší v prstech, tak, aby prsty nebyly ve špičce stlačovány. Podrážka je pružná, ale nemusí být ohebná tak, že ji stočíme do ruličky. Opatek je zpevněný, ale není pevný tak, aby nohu fixoval.

Barefoot obuv nejlépe napodobuje chůzi naboso. Musíme ale počítat s tím, že pokud od nejútlejšího věku dítě bude nosit jen a pouze barefoot, tak si lodičky v dospělosti jen těžko oblékne. Na jednu stranu jsou k dostání barefoot společenské boty, na druhou je třeba si uvědomit, že naše rozhodnutí, jakým směrem dítě půjde, bude v budoucnu těžko ovlivnitelné.

Klasická obuv je pevná a fixuje nohu. Pro běžného malého chodce určitě vhodná není. A i kdybychom po takové botě sáhli, musíme dbát velmi důsledně na to, aby měla noha dostatek místa ve špičce.

Ale pozor! Pokud se nožka nevyvíjí správně, vždycky je třeba výběr bot konzultovat – s pediatrem, fyzioterapeutem, ve specializované prodejně. Nevhodně zvolená obuv může napáchat nemalé škody!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *