Chováte své první miminko v náručí. Hlava ani tělo ještě nezpracovalo porod. Štěstí střídají i obavy, jak to všechno s tímhle malým človíčkem zvládnete? Do všech “poprvé”, kdy se sotva naučíte jak miminku přebalit plenku, přichází i ty byrokratické záležitosti. “Co všechno mě teď čeká, když jsem na svět přivedla dalšího občana?”
Rodný list
Porodnice narození dítěte hlásí na příslušnou matriku v místě, kde se miminko narodilo. K vyřízení potřebujete vyplněné prohlášení o jméně podepsané oběma rodiči (nesezdaní vyplňují předem prohlášení o otci dítěte – tzv. Zápis o určení otcovství k nenarozenému dítěti) – většinou bývá součástí ostatních dokumentů z porodnice, občanské průkazy a oddací list. Matrika vám může zaslat RL dítěte i poštou, nicméně tady vzniká pro české úřady typicky chaos – RL potřebujete k vyřízení karty pojištěnce a tu zase v ideálním případě k návštěvě pediatra, kterého máte navštívit do dvou dnů od propuštění z nemocnice. Kdy to stihnout, když kolikrát člověk sotva chodí? A když pošta “chodí” tak, že občas “nechodí”? Nebojte, většina větších porodnic má svou vlastní matrikovou pobočku, kam lze seběhnout i v županu ještě v porodnici. A pro ty ostatní případy můžete zaúkolovat tatínka.
Karta pojištěnce
Mimčo je automaticky přihlášeno ke stejné pojišťovně jako maminka. Nicméně povinnost registrovat novorozence na pojišťovně máte do 8 dnů po jeho narození… A potřebujete k tomu rodný list nebo aspoň rodné číslo, pokud byste přihlašovali miminko online (zdali to lze, zjistíte u své zdravotní pojišťovny). Na pojišťovně také vyplníte přihlášku a evidenční list, podepíšete, a do peněženky si můžete vložit další kartičku evropského pojištění – tentokrát se jménem vašeho miminka. A pokud byste to z nějakého důvodu nestihli, k pediatrovi můžete i bez kartičky.
A pak už hurá k pediatrovi
Tedy – hurá je asi silné slovo. Většinou je to první “schůzka” po porodu, kde byste měla být na nějaký určitý čas. Ano, dodržet termín před porodem byla brnkačka, ale teď? Nezoufejte, jsou i lékaři, kteří vás ochotně navštíví doma. Výběr pediatra byste měli provést ještě před porodem a doporučuji věnovat mu zvýšenou pozornost – protože s ním budete patrně příštích skoro 20 let. Existují domény, které jsou schopny poskytnou na konkrétního lékaře reference, ale i maminkovské skupiny, kde najdete doporučení na pediatra ve vašem okolí. Za mě ještě doplním – není nad přívětivou a milou sestřičku – ta z vaší návštěvy může udělat velmi příjemnou záležitost a každé očkování nebo i soplíky pak zvládnete s mnohem menší dávkou stresu.
Při vaší první návštěvě většinou lékař miminko prohlédne, zváží, změří, vy dostanete spoustu letáčků a doporučení, především pak doplňky stravy pro miminko (vitamín D a vitamin K – pokud jej neaplikovali injekčně v porodnici) a často různé vodičky a mastičky na kůžičku novorozence, který si teprve zvyká na to, že neplave ve vodě. Také obdržíte očkovací průkaz a zubní kartu. Protože tyto doklady budou žít s vaším dítětem dost dlouho, pořiďte jim obal ještě dřív než si na ně postavíte hrnek s kávou. Někteří pediatři poskytují i laktační poradenství a v případě problému doporučí, co dál. Od této chvíle chodíte s miminkem do novorozenecké poradny, která je u lékaře většinou v jiných časech než ostatní usoplení a ukýchaní pacienti. Což oceníte především v podzimních a zimních měsících.
Opravdu to všechno “musím”?
S pediatrem se v prvních 18 měsících života vašeho miminka budete potkávat často. A ačkoliv neexistuje v České republice žádná do vyhlášky vrytá povinnost navštěvovat pravidelně dětského lékaře, existují zákony o rané péči a odpovědnosti za zdraví nezletilého – tedy vaší odpovědnosti. Pokud se pediatra rozhodnete nenavštěvovat, můžou se o vás začít zajímat různé orgány – především OSPOD. Další povinností, již stanovené zákonem, je povinné očkování. Po domluvě s pediatrem samozřejmě lze z nejrůznějších důvodů očkování odložit, ale stále je to zákonem stanovený fakt a může vám být udělena i pokuta, pokud své rozhodnutí neočkovat řádně neodůvodníte (mimo zdravotní stav mohou být uděleny výjimky neočkování i výhradou svědomí, myšlení či náboženského vyznání). Určitě si zjistěte předem, jak se váš budoucí lékař ke všem těmto záležitostem staví. Není totiž nad vzájemnou důvěru, která vás pak bude provázet v případě prevencí nebo i (snad ne vážných) nemocí.