Bez názvu – 1

Spaní s dětmi v jedné posteli

Jen malé procento miminek spí v noci ve své postýlce. Dle dotazujících maminek spí v postýlce pouze tři děti z deseti. Společné spaní má své výhody a nevýhody.

Klady společného spaní

Největší klad spatřují kojící maminky – uvádějí, že není nic jednoduššího než v noci přiložit miminko k prsu a po nakojení pokračovat ve spánku. Většina laktačních poradkyní společné spaní vítají. Pro tvorbu mateřského mléka je důležité noční kojení. Dále se při společném spaní prohlubuje citový vztah mezi maminkou a děťátkem. Dle některých studií děti spící vedle matky mají nižší výskyt náhlého úmrtí kojence (SIDS). Ale není vhodné na to spoléhat.

Děti, které spí s rodiči ve stejné místnosti, nebo posteli jsou vyrovnanější, klidnější a mají nižší riziko výskytu nočních běsů.

Zápory společného spaní

Strach, že dítě zalehnete. Jsou maminky, které v sobě nemají a nebo prozatím nemají to něco, co nám nedovolí usnout tvrdě. Určitě znáte ten pocit, že snad ve spánku slyšíte děťátko pohnout ručičkou. Jenže jsou právě i ženy, které prostě se spaním nemají problém. Bohužel jsou již případy, kdy došlo k nechtěnému přidušení novorozence. Vždy dbejte na to, abyste si udržovala dostatečný odstup od svého děťátka.

Nedostatek místa. Pakliže už nějaké to společné spaní máte za sebou tak víte, jaké to je, když usnete v nepřirozené poloze a nemáte díky dítěti šanci se přetočit. Ráno vás bolí snad celé tělo.

Tatínek na útěku. I to může být jeden ze záporů, né každý muž toleruje společné spaní s dětmi. Často pak tatínkové odcházejí na gauč. Většinou s domněním že je to pár nocí.

Složitější odnaučování dětí do vlastní postele – do pokojíku. Jsou děti, které si samy řeknou, že už chtějí spát ve svém pokojíčku. No a ty ostatní váš nápad odděleného spaní prostě bojkotují.

Dítě spící v postýlce

Menší komfort během nočního kojení, nebo krmení lahvičkou. Některé maminky to ale dávají i do souvislosti s tím, že nekojí a musí složitě připravovat umělé mléko.

Dostatek místa v posteli. není nad to se pořádně v posteli zachumlat, přetočit, rozplácnout jak zrovna potřebujete.

Tatínek na blízku.

Dítě, které bylo zvyklé spát samo v postýlce se snadněji učí spát samotné ve svém pokoji. Působí samostatněji. Nevyžaduje tolik pozornosti.

A co z toho všeho vyplývá? Že společné spaní není pro každého. A také to, že si si to každá maminka stejně zařídí po svém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *