Bez názvu – 1

Vybíráme umělé mléko

Většina maminek si přeje kojit. Je to ta nejlepší výživa pro miminko a měla by to být první cesta, po které se vydáme po narození děťátka.

Když to nejde…

Kojení bojí, zpočátku se pro mnoho maminek jedná o bolestivou věc. Trvá, než tělo začne produkovat dostatečné množství mléka. Ještě déle trvá, než si bradavky zvyknou na kojení a mohou opravdu hodně bolet. Je třeba jim věnovat řádnou péči a předcházet možným komplikacím. To je první krok k úspěchu.

Kojení může komplikovat také řada dalších problémů. Koliky děťátka a tím pádem značné omezení jídelníčku maminky, případně intolerance na některé potraviny, které maminka sní. V současnosti je nejproblematičtějí ABKM.

Vždy by měla maminka ale zkusit udělat pro kojení maximum, ať už se bude jednat jen o trpělivost, nebo třeba o vyhledání laktační poradkyně.

Samozřejmě se také může stát, že zdravotní stav mamince prostě kojit nedovolí. Pak je řešení jediné: uvědomit si, že zdraví maminky je to nejdůležitější, bez zdravé a spokojené maminky nemůže být nikdy spokojené miminko.

Kdy vybíráme mléko?

Není dobré vybírat mléko „pro jistotu“, kdyby něco. Nikdy netušíme, jaké potřeby bude miminko mít, zda nebudeme nuceni sáhnout po speciálním mléku. Přesto bychom měli vědět, kam pro mléko rychle dojít či dojet.

Jaké mléko vybrat?


Na začátku stojí rozhodnutí: klasika, nebo kozí mléko. Řada maminek se přiklání právě ke kozímu mléku, které je pro děti šetrné na zažívání a nehrozí problémy s ABKM. Kozí mléko nabízí česká společnost Goldim a nebo třeba nizozemská Loulouka.

Další otázkou je, zda děťátko bude dostávat mléko klasické, nebo dostane mléka speciální. To je ale otázka, se kterou nám pomůže jedině pediatr.

Pokud vybíráme klasické mléko, je otázka, zda dáme na reklamy a doporučení sociálních sítí, nebo ceně či snad sympatii. Protože umělé mléko není jen Sunar nebo v porodnicích hojně doporučovaná Beba.

Dalším vodítkem může být třeba požadavek na bio produkt. Bio mléko nabízí třeba Hipp a nebo již zmiňovaná Loulouka, která má všechna mléka ve své nabídce v bio kvalitě.

Roli při výběru může hrát také cena. Možná nás překvapí, že mléko z DM patří co do kvality mezi velmi dobře hodnocená mléka, ale cena je velmi rozumná. Na druhou stranu by cena neměla být prvním (a ani nejzásadnějším) kritériem. Tím by mělo být to, jak děťátko na mléko reaguje, zda jej akceptuje.

Vybrala jsem dobře?

O tom, zda je výběr mléka vhodný, nás bude informovat samo děťátko – svým chováním a zažíváním. Často nesedne děťátku první vyzkoušené mléko, jen výjimečně sedne hned první krmení. To se prostě může stát, není ale dobré mléko měnit často, ani rychle. Pokud se pro umělé mléko rozhodneme, je dobré vyčkat několik týdnů, abychom dali zažívání miminka prostor vyrovnat se s mlékem. Rozhodně není dobré střídat různé druhy umělých mlék příliš rychle, tím bychom ničemu nepomohli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *