Bez názvu – 1

Albi tužka – potřebuju to?

Albi tužka je dost módní záležitost a nalezneme ji téměř v každé školce i v téměř každém pokojíčku. Ale ruku na srdce. Opravdu ji mé dítě potřebuje? Než řeknu, že ano, tak se na ni podívejme…

Jak funguje

Tužka má senzor, díky kterému se do ní načítají jednotlivé zvukové stopy z knihy. Taktéž má SD kartu – každou knihu musíme na kartu nahrát. Tedy ne každou, na kartě jsou základní knihy již nahrané, ale nově vydané knihy je třeba stáhnout z webu albi a do tužky načíst. Toto je zdarma.

Tužka funguje pouze se speciální knihou. A naopak – interaktivní kniha funguje s tužkou, sama o sobě je to jen obrázková knížka k prohlížení, případně k přečtení říkanek.

Nabídka knih

Tak ta je skutečně široká. První knihy jsou určeny pro dvouleté děti, ale s pomocí rodičů je zvládnou i mladší děti, které mají o knihy zájem.

První knížky jsou určené k poznávání nových slov, obsahují říkanky i lidové písničky. No a také kvízy, které dítě vybídnou k určité akci typu ukaž kočičku. Složitější kvízy pak mohou požadovat ukázat kočičku, která je černá. A nebo tu, která má zavřená očka. V knihách pro větší děti jsou kvízy náročnější, v některých je kvízů více a jsou tematicky různorodé, např. kvíz na barvy.

Speciální funkce umožní porovnat slovo vyslovené tužkou a dítětem. Může tak změnit přístup k učení se mluvit, dítě si poslechne sebe samo. Tato funkce se může hodit i při logopedických obtížích.

Není to jen o knížkách

Do tužky si můžeme nahrát vlastní zvukové stopy, a to nejen písničky, ale můžeme si třeba nahrát pohádku či ukolébavku, kterou sami namluvíme či nazpíváme.

Pro koho je tužka vhodná

Pro děti od dvou let (ale klidně již od 18 měsíců), zpočátku ve spolupráci s rodiči, alespoň do chvíle, než si dítě osvojí základní úkony: zapnout tužku, načíst knihu. Poté je využití variabilnější, číst knihu může dítě samo, ale také s rodiči, nabízí se pak širší škála aktivit.

Interaktivní knihy nabízejí průřez od knížek pro nejmenší až po školáky, v nabídce jsou různé encyklopedie. Albi také chystá interaktivní knihu pro dospělé.

Závěrem

No a teď můžu říct: ano. Mé dítě ji potřebuje.