Pro novopečenou maminku je doba před porodem náročná, čeká ji mnoho zařizování. Na co všechno je potřeba se připravit?
Vdané mají situaci jednodušší…
Trošku jednodušší situaci má vdaná maminka, ušetří si jednu cestu na matriku. Nesezdané páry by totiž měly včas uznat otcovství. Jedná se o dokument, ve kterém se partner hlásí k tomu, že je otec dítěte. Možná je to pro někoho formalita, jedná se ale o velmi důležitý administrativní krok. V případě rozchodu partnerů jasně stanovuje, že otec se k dítěti hlásí – a tedy může se řešit vyživovací povinnost. Druhý zásadní moment nastává ve chvíli, kdy by otec dítěte zemřel. Proto není vhodné nechávat podpis na poslední chvíli. Zažila jsem situace, kdy maminka v 11tt přišla tragicky o partnera. A nečekalo ji nic veselého, již jen proto, že rodiče partnera neměli ze svazku nejmenší radost a podpory od nich se nedočkala.
Co vše vyplnit?
Před cestou do porodnice je třeba mít podepsanou dohodu o jméně. I tento dokument je vhodné vyplnit včas. Dohadovat se o jméně potomka během vyplňování papírů při příjmu v nemocnici není nic veselého.
Nástup na mateřskou pomůže zařídit ošetřující gynekolog. Po půlroce od porodu při přechodu na rodičovskou dovolenou je třeba řešit nástup s úřadem práce.

Praktické věci
Nejen administrativa. Maminka by se měla připravit na příchod miminka po materiální stránce. Na jedné straně je to výbavička, kosmetika a plenky (skvělé rady při nákupu plenek naleznete třeba na tomto blogu).
Na tom samém blogu jsem našla inspirace pro vybavení domácnosti – co mít ve spíži a v mrazáku. V kostce: vývar, vývar, vývar! A pak třeba kuřecí skelet na vývar. A nebo rovnou hotovou polévku. A do spíže dostatek trvanlivých potravin, jako je rýže, těstoviny apod. Protože nic není náročnějšího než vydávat se na nákupy, když by maminka nejraději odpočívala.
Taška do porodnice
Na téma, co sbalit do porodnice, byl již napsán nejeden článek. Při balení by se měla maminka řídit předně konkrétní porodnicí. Dále by měla dbát na své pohodlí. Je hezké mít vlastní pohodlné pyžamko. Ale je třeba myslet na očistky, sprchování a pocení. A pak je mnohem pohodlnější vzít si každý den čistou noční košili „z eráru“. A nebo i dvakrát denně. Jsou situace, kdy není čas na hrdinství. A toto je jedna z nich – na prvním místě by mělo být pohodlí.