Bez názvu – 1

Etická kosmetika

V poslední době se, spolu s rostoucím trendem udržitelnosti a ekologie, roztrhl pytel s různými bio a eko značkami. Ne každý produkt, který se ale tváří šetrně k přírodě, takovým skutečně je.
Jak tedy vybrat na poli kosmetiky značku, u které nemusíme mít obavu, že by zatěžovala životní prostředí víc, než je nutné?

Lokálnost
Opomíjený, přesto ale zásadní faktor: lokálnost. K čemu mi je eko produkt, který do mé koupelny cestoval přes půl světa? To najednou pokulhává. Ale hledat českého výrobce kosmetiky může být trošku oříšek. Pokud se ale neomezíme pouze na ČR, ale vezmeme v potaz celou střední Evropu, můžeme si již trošku více vybírat.

Udržitelnost
Alfa a omega veškerých eko snah. Udržitelná výroba zahrnuje nejen samotnou produkci, ale neopomíjí ani tuby či polepy – především jejich minimalizaci. Udržitelnost tahá za šňůrky při výběru pěstitelů a dodavatelů.
V případě kosmetiky je zásadní také laboratorní vývoj. K čemu je tuba z recyklovaného plastu, když byl výrobek testován na zvířatech? Přitom i toto může jít ruku v ruce. Stačí jen hledat.
A v neposlední řadě hraje udržitelnost roli ve férovém přístupu k zaměstnancům. Není možné produkovat udržitelné výrobky podmínkách, které neumožní udržitelný život. V poslední době se můžeme setkat i s výrobky z Číny, které mají na přebale uvedenu poznámku o férovém zacházení se zaměstnanci. Kam až svět dospěl, že to není běžnou součástí našeho života?

Malý projekt, velké ambice
Malá česká značka Poetiko, jejíž název vznikl zkrácením motta POmalá ETIcká Kosmetika, vyrábí v malé produkci širokou škálu kosmetických přípravků. Firma, kterou tvoří čtveřice žen, je spjata s Vysočinou.
V nabídce nalezneme krémy, masky, balzámy, sprchové gely, peeling i odličovače. Některé z produktů jsou určené výhradně dětem.
K výrobě jsou používány suroviny jako makový olej, mandlový olej, meruňkový olej, olej z vlašských ořechů, ale také tymián, plicník, kostival či heřmánek. Jako je pestrá škála surovin, je pestrá i paleta vůní. Všechny spojuje jejich příjemná intenzita.
Řeklo by se: kosmetika. Však tu koupím kdekoliv a jakoukoliv. Na první pohled se tedy může jednat o relativně ambiciózní projekt. Na druhou stranu je ale nabídka natolik unikátní, že jen stěží bude hledat konkurenci. Cena je oproti základní kosmetice z marketu výrazně vyšší, v porovnání s eko produkty je ale rozdíl výrazně příznivější. Příplatek za kvalitu a udržitelnost se pak stává snáze akceptovatelným.