Bez názvu – 1

Pitný režim u dětí

Na rozdíl od dospělých je celková tělesná voda u dětí vyšší. U kojenců podíl vody na tělesnou hmotnost tvoří 75-80%. Již ztráta vody 10% z tělesné hmotnosti může být pro malé děti kritická.

Voda – pitný režim je pro organismus nezbytný, umožňuje transport živin, a díky její přítomnosti funguje celá řada metabolických pochodů. Dále se podílí na regulaci tělesné teploty. Během života nastávají situace, kdy je potřeba pitný režim navýšit. Nejčastěji se jedná o horečnaté onemocnění, průjmové onemocnění nebo období zvýšené fyzické zátěže. Větší pitný režim navyšujeme i během letních měsíců.

Během prvního půl roku života je-li dítě plně kojeno, není nutné přidávat další nápoje, mateřské mléko by mělo být dostatečné. Výjimečně během onemocnění nebo při větších teplotách vzduchu můžete dítěti nabízet převařenou kojeneckou vodu nebo ovocný čaj. Pro děti do půl roku není vhodný zelený a černý čaj.

Od 6.měsíce věku, kdy dítě dostává příkrm je vhodné doplnit 500ml mléka ještě další tekutinou. Tekutiny se nabízejí v průběhu celého dne. Pakli-že má dítě žízeň, značí to, že jeho příjem tekutin je nedostatečný. Věnujeme pozornost i zvýšené únavě, snížené tvorbě močí (málo pomočených plen), zácpě a bolestem hlavy, to vše totiž značí málo tělesných tekutin.

Vhodné a nevhodné nápoje u dětí

  • Ovocné a bylinné čaje, není potřeba přisladit
  • Kojenecká voda a minerální vody – vhodné jsou neperlivé, kvůli různému obsahu minerálů a iontů je vhodné značky vod střídat, zachová se tak vyváženost. Nadměrné pití minerálních vod plných iontů jako je hořčík, sodík, vápník není vhodné. Perlivé vody způsobují nadýmání.
  • Ovocné džusy – Vybíráme džusy bez přidaných sladidel, nejlépe pasterizované, bez umělých barviv. Vhodné jsou džusy a šťávy 100%, kdy je ředíme vodou. Snižujeme tak jejich kyselost.
  • Slazené ovocné limonády – Nejsou vhodné pro přítomnost umělých sladidel a přídavků jako je kofein, chinin.
  • Káva, černé čaje – Zvyšují ztrátu vody z organismu, pro děti jsou zcela nevhodné
  • Alkoholické a energetické nápoje – Pro dětský organismus nevhodné
  • Mražené výrobky, vodové zmrzliny – Ačkoliv obsahují velký podíl vody, jedná se spíše o pamlsky a nepočítají se do pitného režimu
Pitný režim u dětí