Bez názvu – 1

Jak překonat laktační krizi

Nejčastěji se laktační krize dostaví spolu s růstovým spurtem miminka. Ten se odehrává okolo 3. a 6. týdne a poté kolem 3. a 6. měsíce. Miminka jsou v tomto období více plačtivá, jsou stále nespokojená a chtějí k prsu častěji než obvykle.

Někdy potom maminka špatně vyhodnotí situaci, začne si myslet, že má pro své miminko málo mléka a tak sáhne pro umělou výživu, kterou miminko dokrmuje a tím se mléko opravdu začne tvořit méně, protože si tělo začne myslet, že už není mléka potřeba. Pokud přečkáte růstový spurt bez umělé výživy, máte vyhráno.

Mléko se tvoří na základě principu nabídky a poptávky. V době laktační krize je proto důležité nepřestávat kojit. Prostě buďte trpělivá i kdyby dítě chtělo k prsu každou hodinu i častěji. Tělo tak vycítí, že je mléka potřeba trochu více a začne díky častějšímu kojení vytvářet více mléka. Pokud je pro vás toto období náročné, nevěste hlavu, protože laktační krize netrvá déle než 2-3 dny. Toto období může doprovázet také zelená hlenovitá stolice, nepříjemné koliky a splasklá prsa.

Pokud je miminko opravu neutišitelné a nesnesitelně pláče, připravte mu jednu dávku umělého mléka, aby se příliš nestresovalo. Tuto dobu, kdy je dítě klidné, využijte k odpočinku a načerpání sil pro toto náročné období. Opravdu ale podejte dítěti jen jednu dávku, protože častější podávání umělé výživy by mohlo vést k tomu, že by miminko mohlo následně začít odmítat kojení prsu, což by zase vedlo ke snížení tvorby mateřského mléka.