Bez názvu – 1

Lymfatické cesty a těhotenství

Nohy mám oteklé podle mé maminky již od dětství. Během dospívání se to zhoršilo. Vystřídala jsem řadu různých poraden, až jsem skončila v centru terapie primárního lymfedému.

Lymfatické cesty

Co to jsou lymfatické cesty? Naše tělo je jimi protkáno stejně jako žílami a cévami. Lymfa je bohužel méně probádanou oblastí, přeci jen problémy s ní spojené nejsou smrtelné. Postupem času se ale na lymfatické cesty začíná dbát čím dál tím více.

Center lymfatických cest je několik. Ty zásadní jsou oblasti krku a pak také v tříslech. Správný tok lymfatických cest je důležitý. Pokud lymfa neproudí tak, jak má, dochází k otokům.

Otoky

Otoky se objevují na periferiích těla – na nohou a rukou. Třeba já jsem měla oteklou pouze jednu nohu. A pak z ničeho nic, doslova ze dne na den mi otekla i noha druhá. Vím přesně, že to bylo 28. října, já spala déle, protože byl svátek. A když jsem se vzbudila, nemohla jsem na nohu došlápnout. Byla oteklá, připomínala výron. V té době jsem docházela do revmatologické poradny. Bohužel mi zde nedokázali pomoci, až o několik let později jsem se dostala do péče lymfatické poradny.

V těhotenství se otoky nohou výrazně zhoršují. Nejedna pacientka navštěvující poradnu ale zmiňuje, že po porodu se jí otoky výrazně zlepšily.

Terapie

Každodenní terapie by měla zahrnovat nošení kompresních pomůcek, ať již punčoch nebo bandáží na ruku. Při zhoršení stavu, stejně jako pro udržení situace, může lékař předepsat lymfodrenáže. Ty mohou být ruční či strojové. Obecně platí, že nejúčinnější je kombinace obojího – po ruční masáži následuje masáž strojová.

Masáže by měl provádět proškolený pracovník. Je opravdu vhodné, pokud se jedná o zdravotníka, nikoli o maséra. Navíc pacient docházející na terapii by měl být vyšetřen nejen v centru pro terapii lymfedému, ale měl by mít za sebou také vyšetření od obvodního lékaře. Jsou totiž situace, kdy je terapie zcela nevhodná. Bohužel kontraindikací je také těhotenství a lékaři předepisují lymfodrenáže v těhotenství pouze v situaci, kdy je to nezbytně nutné. Jinak si musí maminky čekající potomka vystačit s podpůrnou terapií, tedy s kompresními punčochami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *