Bez názvu – 1

Výhody a nevýhody císařského řezu

Porod císařským řezem se u nás dělá v případě, že žena nemůže nebo jí není ze zdravotního hlediska doporučováno rodit přirozeným způsobem. Existují i země, kde si můžete vybrat, jakým způsobem miminko porodíte. Zde je přehled výhod a nevýhod tohoto způsobu porodu.

Výhody

Nedotčená rodidla

V případě, že budete rodit císařským řezem se vám nemůže stát, že by vás museli po porodu sešívat. Také se vám v tomto případě nestane, že by lékaři museli nastřihnout hráz a nedojde ani k vytlačení konečníku, k čemuž u klasického porodu taktéž může dojít. Vaše rodidla budou po zákroku stejně pružná a nedotčená, jako před porodem.

Porod bez bolesti

Je pravdou, že dítě je na světě o něco rychleji, než klasickým způsobem porodu. Většina žen se k císařskému přiklání také hlavně z důvodu, že císařský řez je méně bolestivý. V potaz ale také musíme vzít rekonvalescenci po tomto zákroku, která je sama o sobě bolestivá. Hojení rány po císařském řezu s sebou může přinést také řadu komplikací a doba hojení je delší, než u klasického porodu. Žena, která rodí přirozenou cestou je obvykle mnohem rychleji fit, než žena po císařském řezu.

Plánování

Pokud jde o plánovaný výkon, žena dopředu zná datum, kdy k císařskému řezu dojde. Většinou dochází k zákroku druhý den hospitalizace. Žena má tedy čas si vše doma připravit, zabalit si, poté se dopraví do porodnice a druhý den podstoupí císařský řez. To můžeme brát jako určitou výhodu oproti ženě, která císařský řez nemá v plánu a neví tedy, v jaké chvíli se miminko rozhodne přijít na svět.

Nevýhody

Snížená obranyschopnost novorozence

Mezi nevýhody nesporně patří snížená imunita, kterou právě císařský řez zapříčiňuje. Odborníci tvrdí, že dítě narozené takovým způsobem aniž by prošel porodními cestami může být náchylnější k astmatu, ekzémům nebo alergiím. Také při porodu císařským řezem nedojde k vytlačení plodové vody z plic miminka jako u přirozeného porod. Tu potom tedy musí dostat ven lékaři.

Delší zotavování

Ačkoliv je císařský řez rutinní záležitostí, stále se jedná o operaci břicha, kde se také musí dbát na správnou rekonvalescenci. Už samotné zotavení z anestezie zabere mamince zhruba půl dne a ne každá maminka snáší anestezii bezproblémově. Po běžném porodu jde většinou maminka s děťátkem po třech dnech domů, v tomto případě trvá pobyt v nemocnici zhruba pět dní.

Další porody

Není to pravidlem, ale pokud maminka podstoupí u prvního porodu císařský řez, nejspíš tímto způsobem bude rodit i v příštích případných těhotenstvích. Rizikem, které přináší spontánní porod po předchozím rození císařským řezem je ruptura dělohy. To znamená, že v místě jizvy se může děloha protrhnout a nejhorším případě může dojít k rychlému udušení plodu a vykrácení matky. Také se nedoporučuje podstupovat císařský řez více jak třikrát, což může být pro někoho, kdo plánuje mnohočetnou rodinu problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *