Bez názvu – 1

Menstruační cyklus

Údělem každé zdravé ženy, je pravidelný menstruační cyklus. První menstruace se nazývá menarche, pro mnoho dívek, bývá toto období velmi náročné a emotivní. Tělesný věk dívek se postupně snižuje a proto není vyjimečné, že se s první menstruací dívky potkávají už ve 12 letech.

Menstruace má periodický charakter, jedná se proces, kdy je tělo ženy schopno přijmout oplodněné vajíčko. Žena je schopna počít a donosit zdravé dítě průměrně od 13 do 45 let. Toto období nazýváme reprodukční.

Poslední menstruační periody se nazývají menopauza. Takové období je pro ženy velmi náročné po psychické i fyzické stránce. Dochází ke změnám hormonální hladiny, ženy často pociťují návaly horka, bolesti hlavy, poruchy spánku a výkyvy nálad. Dochází ke zmírnění krvácení a nepravidelnosti, které přechází v naprostou absenci.

Menstruace má 4 fáze:

  • První fáze: Děloha se zbavuje výstelky, sliznice a nastává krvácení. Tento biologický děj trvá cca 5 dní a nedojde-li k oplodnění opakuje se každý měsíc
  • Druhá fáze: Hormony hypofýzy (žláza na spodině mozku) způsobují tvorbu hormonů ve vaječnících. Tyto hormony působí na tvoření nové výstelky dělohy. Začátek příprav k přijmutí oplodněného vajíčka.
  • Třetí fáze: Ve vaječníku postupně zraje vajíčko, které je obklopeno vrstvami buněk, které vytváří folikul. Uvnitř tohoto váčku je prostor, který obsahuje tekutinu. S postupným zráním vajíčka se zvyšuje množství tekutiny, vrstva folikulu se tímto stlačuje až dochází k prasknutí. Většinou během jednoho cyklu dochází k uvolnění jednoho vajíčka. Zralé a k oplození připravené vajíčko se vyplaví a putuje směrem k vejcovodu. Tento děj se nazývá ovulace. Dále se pak vajíčko přesouvá přes vejcovod do dělohy. Pokud nedojde během jeho cesty k oplodnění spermií, vajíčko zaniká.
  • Čtvrtá fáze: Sliznice dělohy se přeměňuje, v této chvíli obsahuje látky, které mají sloužit k výživě zárodku. Pokud nedojde díky neoplozenému vajíčku k vytvoření zárodku, sliznice dělohy se začne odlupovat a celý cyklus se opakuje.

Ke kontaktu se spermií a oplodnění dochází ve vejcovodech. Oplodněné vajíčko – vzniklý zárodek pak putuje do dělohy několik dní. Sliznice dělohy se tedy neodlučuje, naopak sílí a zárodek se do ní zanořuje. Počátek těhotenství. Již po vynechání další menstruace je možné přistoupit k samotestování pomocí těhotenských testů. Pokud bude výsledek negativní, neznamená to, že nejste těhotná. Zkuste opakovat test za několik dní a následně navštívit svého gynekologa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *