Bez názvu – 1

Na čem se dá ušetřit, když se blíží miminko?

Zdá se to jako pár dní od chvíle, kdy jste na těhotenském testu našla dvě čárky. Teď máte za sebou už několik měsíců těhotenství a čím dál víc si uvědomujete, že s příchodem nového človíčka se sníží váš příjem, jeden člověk se svými nároky a potřebami ale přibude. Možná také přemýšlíte, na čem ušetřit, abyste ten rozdíl trochu vyrovnala. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Na příchod miminka je třeba se dobře připravit

Těhotenství trvá většinou devět měsíců, během kterých si nejen zvykáte na to, že už nebudete jen sami dva, ale přibude vám také zodpovědnost za malého človíčka, který na vás bude nějakou dobu závislý, projdete si ale také nejspíš obdobím, kdy hormony létají jako na houpačce a vy začnete pochybovat, zda všechno zvládnete.

Těhotenské nevolnosti, které některé nastávající maminky trápí po celou dobu, vám taky nepřidají, pokud navíc musíte z nějakého důvodu zůstat doma a opustit kolektiv, nálada klesá i k bodu mrazu. Jedinou radostí je malá fazolka, nový život, která roste ve vašem bříšku, a kolem které se už teď začíná točit svět. Bude toho tolik potřebovat, a to nejen lásku, ale také nějakou výbavičku. Kdy jindy ji pořizovat, než teď, než se rozhodne přijít na svět?

Jak ušetřit nějakou korunu, kterou můžete investovat třeba do výbavičky?

V dnešní době stoupají ceny potravin, ale na jídle se moc šetřit nedá. Stoupají i ceny služeb a pojištění, tady už nějaká ta možnost, jak ušetřit, je, stejně jako třeba na energiích. Než se do toho ale pustíte, zkuste si sestavit měsíční rodinný rozpočet a všechny svoje výdaje rozdělte na ty nezbytnéa zbytné.

  • Nezbytné výdaje jsou důležité k zajištění základního fungování domácnosti, patří mezi ně splátky úvěrů, školné, stravné, zálohy na energie apod. Zaplatit je musíme, neobejdeme se bez nich. Patří sem i nutné výdaje, které se starají o naše základní životní potřeby, tedy oblečení a jídlo.
  • Mezi zbytné výdaje patří ty, které zaplatit můžeme, ale k životu je nutně nepotřebujeme, můžeme je omezit nebo se bez nich obejít zcela. Sem patří pojištění, spoření, zábava, návštěva restaurace či kadeřníka apod.
Zdroj: fotobanka

Jakmile v tomhle máte jasno, nejspíš najdete pár způsobů, jak nějakou tu korunu ušetřit. Místo toho, abyste do restaurace na večeři chodili jednou týdně, klidně můžete interval prodloužit na 2 týdny nebo měsíc. Podobně to jde i s kinem.

Ušetřit se dá i na aktualizaci pojistných smluv a smluv o telefonním tarifu. Opravdu ho využíváte na maximum? Jak stará je vaše pojistka? Nezměnila se za dobu, která od poslední aktualizace uběhla, třeba cena vozidla nebo vybavení ve vaší domácnosti?

A co ty energie?

I když se to zdá v dnešní době skoro nemožné, i na nich se dá ušetřit. A způsobů je hned několik. Nevěříte?

  • Staré žárovky vyměňte za moderní LED žárovky, které sice stojí o něco víc, ale vydrží vám déle a ve srovnání s těmi klasickými ušetří i 80 % energie.
  • Topíte plynem nebo elektřinou? V čem doma chodíte? Nešlo by o jeden stupeň teplotu na termostatu snížit a místo šortek si vzít dlouhé kalhoty? 6 % energie je zase doma.
  • Při vaření dávejte na hrnec nebo pánev pokličku, ať teplo neuniká pryč. Jídlo bude rychleji hotové a vy ušetříte na energiích.
  • Jak staré doma máte spotřebiče? Energetická třída A, která platila před deseti lety je úplně někde jinde, než třeba dnešní třída C.
  • Nemáte ledničku postavenou u zdroje tepla? Pokud ano, přestěhujte ji na nejchladnější místo.
  • A co radiátory? Nestojí před nimi třeba pohovka, nevisí přes ně závěsy? I to brání teplu dostat se do místnosti.

Za jakou cenu energie odebíráte? Máte výhodný tarif či dodavatele celkově? Nestálo by za to, porovnat nabídky i jiných dodavatelů energií?