Bez názvu – 1

Nácvik hlásek R a Ř

Vaše dítě má nastoupit do školky. Je odplenkované, samo se umí obléknout, nakrmí se samo, domluva je ucházející. Slyšela jste už větu: „To ještě neumí říct r a ř? To by už ale po třetím roce mělo umět.” Tyto hlásky patří k těm nejobtížnějším a pro spoustu dětí jsou opravdovým oříškem. Uvědomme si, že každá ratolest má své tempo a není tedy třeba tlačit na pilu. S nácvikem správné výslovnosti začněte až tehdy, když dítě jeví zájem o jejich naučení.

Nácvik hlásky R

Jak na to? Místo hlásky R vyslovujte hlásku D. Když bude dítko vyslovovat D správně a jemně, brzy se sám objeví zvuk podobný hlásce R. Učí se postupně v jednotlivých skupinách společně s dalšími hláskami. Zkuste začít skupinami TR (tdnka, tdumpeta, tdpaslík), VR (vdata, vdátit), BR (bdouk, bdoskev), GR, FR, CHR a dalšími.

Nácvik hlásky Ř

Až, když dítě perfektně ovládá hlásku R, můžeme v nácviku pokračovat hláskou Ř. Ze začátku nahrazovat slova obsahující hlásku Ř hláskou R. Našpulit pusu, zuby k sobě a zprvu šeptat hlásku R. Zde opět platí trénování na některých skupinách. Těmi jsou ŘA, ŘE, ŘI, BŘ, HŘ, KŘ, MŘ, PŘ, TŘ, VŘ a ZŘ.

Hravé učení

Nejlepší metodou pro učení je zábavná forma hry. Pro soutěživé děti bývá učení jednodušší. Snaží se totiž vyniknout a nezůstat v ničem pozadu. Už J. A. Komenský věděl, že děti se nejlépe učí hrou. Mají rády, když mají na výběr. Ptejte se: „Co má na sobě tvůj oblíbený medvídek zeleného? Svetd, nebo tdiko?” zde opět nahraďte R hláskou D.

TIPY PRO UČENÍ:

  • je lepší cvičit vícekrát denně a kratší čas
  • cvičit se dá i cestou do krámu, na hřiště…
  • vehementně chvalte každou snahu a dítko odměňujte

UPEVNĚNÍ HLÁSEK:

Skvělým tréninkem pro zvládnutí hlásek jsou říkanky. Níže se můžete inspirovat.

  1. Plave kapr v kapradí, pranic mu to nevadí. Líně plave, líně pije, je to kapr z Tramtárie.
  2. Starý havran kárá bratra, že mu raroh ukradl tvaroh, sebral ho a tradá za roh.
  3. Kreslení a rýsování, je pro Ríšu pravé hraní. Nakreslí správně a rychle, hračky nebo krásné krychle.
  4. Křičí krtek na křečka: „Řekni třikrát vařečka!”
  5. Naše Věrka říkala, abych dobře stříhala.

Existují i pomocné knížky pro upevnění po nácviku hlásek.

https://ucebnice.heureka.cz/rikanky-pro-upevneni-hlasek-c-s-z-jitka-tuckova/?utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=CZ%3EPRF%3EALL%3EZachytna%3ESERP%3EPROD%3E(PLA)&utm_term=4575342772491062&utm_content=Zachytna

Buďte trpěliví, odměňujte a nezoufejte, když se nedaří. Jak jsem zmiňovala na začátku, každé dítě potřebuje svůj čas.